Bakmadan Geçme Evde Bakım Tüyoları Güzellik & Moda Saç Bakım Tüyoları

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları

Her daim bakımlı olmak için kadınların vazgeçilmez kuralıdır. Hiçbir şey yapmasalar bile hemen hemen hepsinden  “kuaföre gidip bir fön çektireyim” cümlesini duymuşsunuzdur. İşte bu yazımızda sizi her daim kuaföre gitme derdinden kurtaracak olan fön çekme konusuna el atıyoruz. Evde nasıl fön çekilir, fön çekmenin püf noktaları nelerdir? yazımızdan okuyabilirsiniz.

Öncelikle bakımlı saçın ilk özelliği elbette temiz bir saç olmasıdır. Saçlarınızı yıkayarak işe başlayın. Saç tipinize göre istediğiniz sonuca göre şampuan seçmeniz önemli. Daha rahat ve pürüzsüz fön çekmek için saç kremi uygulamayı da unutmayın.

Şampuan ve kremi işlemi bitince saçınızı güzel bir şekilde durulayın ve daha rahat taramak için bir bakım yağı kullanın. Fön çekme işlemi ısılı bir işlem olduğundan saçlarınızı korumak için mutlaka ısıya karşı koruyucu bir saç bakım spreyi de kullanmanızı tavsiye ederiz. Saçınızı tarayın ve saçınızı kurutun.

Saçlarınızı iyice kuruttuktan sonra, alın çizginizden başlayarak başınızın üstündeki ve öndeki tutamı ayırın, klipsle tutturun. Bir kulaktan diğer kulağa uzanan bölümü ayırın ve klipsle tutturun. Arkada ve altta kalan tutamları da burgu yaparak klipsle tutturun.

Saç fırçası seçimi oldukça önemli. Saçlarınıza ve çekeceğiniz föne uygun bir saç fırçası seçin.

Fön kolları yoracağı için ilk olarak ayırdığınız üst kısma 7 cm’lik parçalar halinde fön çekin. Saçı dışa doğru çekerken fön makinesini dik bir şekilde tutun. Düzleştirdiğiniz tutamlar bozulmaması için iki parmağınızla dolayarak klipsle tutturun. İz kalırsa son kez üzerinden geçersiniz.

İşiniz bittikten sonra klipsleri çıkartıp saçınızı düzelttikten sonra saç spreyi sıkın. Son olarak düzleştirici ile 5 cm’lik tutamlar halinde saçlarınızı düzleştirebilirsiniz.

Fön Çekmenin Püf Noktaları

* Fön çekmeye enseden başlayın. Önce alt kısımlara, sonra üst kısımlara fön çekmeye başlayın.

 

* Saçlarınız uzunsa, ensenizdeki saçları düzleştirirken fırçayı öne doğru uzatarak fön çekin.

 

* Alın ve perçemler en kolay kuruyan kısımlar olduğu için en son fön çekin.

 

* Jöle ya da köpüğü saçlarınıza fön çekmeden önce sürün. Jöleyi fazla sürmeyin, saçlarınız matlaşır ve sertleşir fön çekmeniz zor olur. Bizce en son saç spreyi sıkmanız daha güzel sonuç verebilir.

 

* Saçınızı üç veya dört bölüme ayırın. Her bölümü klipslerle başınıza tutturun.

 

* Parlak olması için her parçaya tek tek fön çekin. Fönü yukarıdan aşağıya doğru tutun. Fönü saç dibinden uçlara doğru üfletin.

 

* Uçların güzel görünmesi için fırçaya sarın, iç ve dış tarafından fön çekin boşaltın, tekrarlayın.

 

* Düz ve ipeksi görünüm için, her bukleyi dipten başlayarak aşağıya doğru çekin.

 

* Şeklini koruması için, saçınız tam olarak kuruyana kadar tarayın ve fön çekin.

 

* Saça hacim kazandırmak için uzama yönünün aksine doğru çekerek fönleyin. Uzun saçları biraz yukarıya doğru sarın, fönleyin sonra bırakın.

 

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar