Bakmadan Geçme Evde Bakım Tüyoları Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler

Kuru saçlara özel bakım ipuçları!

Kuru saçlara özel bakım ipuçları!

Isıdan Koruyun!

Isı şekillendirme işleminde en çok kullandığımız yöntemdir. Duştan sonra saçlarımızı kurutmak için fön makinesi ile başlar ve saç maşası, saç düzleştiricisi olarak devam eder. Isı saçlarımızın nemini kaybetmesinde ve yıpranmasında en önemli aktördür. Bu yüzden duştan sonra ıslak saçımıza uygulayacağımız ısıdan koruyucu sprey (ki bu spreyler 220 dereceye kadar ısıdan korudukları için oldukça etkilidir) uygulamamız şart.

Hava Durumuna Dikkat!

Hava şartları saç tipine bakmaksızın saçı etkiler. Derler ya her şeyin fazlası zarar aynen öyle. Çok soğuk hava veya çok sıcak hava saçımızın kurumasına neden olur. Hava şartlarının kötü olduğu zamanlarda saçlarınızı mutlaka koruyun. Şapka gibi…

Kırıklara Elveda!

Saç kırıklarınızdan kurtulun. Kırık saç uçları saçınızı olduğundan daha yıpranmış gösterir. Her 2 ayda bir saç uçlarınızdan bir parmak kadar kestirin.

Maske Uygulayın!

Saçınız çok kuru ise jojoba ya da Hindistan cevizi yağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Nemli saça birkaç damlar sürerek bekletin ve sonra nemlendirici bir şampuan ve saç kremi ile saçınızı yağdan arınana kadar temizleyin!

Küçük bir kase içinde eşit miktarda bal ve zeytinyağını karıştırarak bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Kokusu güzel olan bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Maskeyi saçınıza yedirerek uygulayıp 30 dakika streç film sarın ve bekleyin. Sonra şampuan ve saç kremi ile saçlarınızı yıkayın. Bunu en az ayda bir kez ya da yapabiliyorsanız haftada bir kez yapın.

Ben bunlarla uğraşamam derseniz, Moroccanoil Nemlendirici Maskeleri hazır ve nazır olarak sizi bekliyor. Ayrıca bu maskeler tam bir nem deposu bizden söylemesi. Kıvamı ve etkisi öyle yoğun ki bu maskeyi kullanan biri pişman olmaz 🙂

Uyurken Saçına İyi Davran!

Uyku sırasında bile yapacağınız bazı detaylar saçlarınızı korumanızı sağlayacaktır. Mesela saçlarınızı yatmadan önce fırça ile tarayın. Bu işlem saçın diplerindeki yağın dağılmasını sağlar. Uzun saçlılar gevşek topuz yaparak, kısa saçlılar ise ipek yastık kılıfında uyusun 🙂

Kimyasal İşlem Sonrası Bakım Şart!

Saçlarınız çok kimyasal işleme maruz kalmış ise nemi azalır ve matlaşır. Kimyasal işlemler saçın yapısına da zarar verir ve saçınıza bakım yapmazsanız gün geçtikçe bunun etkisini daha çok hissedersiniz. Bizim size buradaki tavsiyemiz kesinlikle Organic Revamp olacak. Neden derseniz; Organic Revamp, organik içerik ve yoğun bakımı aynı üründe size sunar. Kimyasal işlem uygulamasından önce, sonra ve kimyasal işlem sırasında boya veya açıcının içerisine katılabilir, düzleştirme gibi saçı çok yıpratan işlemlerde önceden bakım olarak uygulanabilir. Ayrıca renk koruyucudur. Bizce bu muhteşem ürünü keşfetmelisiniz!

Yıkanma Sıklığını Azaltın!

Saç derinizde ciddi yağlanma yoksa her gün saçlarınızı yıkamanıza gerek yok. Sadece bu kadar söylüyoruz 🙂

Son olarak saçlarınızda sağlıklı yağlar ister! Saçlarınızı içten yediklerinizle de beslemeniz gerekir. Avokado, somon ve zeytin yağını bol bol tüketin. Bu gıdalarda kuru saç derinizi tıka basa nemlendirecek kadar yağ asidi bulunur.

 

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar