Bakmadan Geçme Güzellik & Moda Makyaj

Kontür ve Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Kontur ve Aydınlatıcı Nasıl Uygulanır?

Makyaj denilince akla ilk olarak yüz makyajı geliyor. Yüz makyajı ise son zamanda popülerliği artan kontür uygulamasını akla getiriyor. Kontür uygulaması yapıldığında dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Bu püf noktalara dikkat edilmediğinde güzel bir görünüm elde edeyim derken yüzünüz oldukça kötü görünebilir. Doğru kontür uygulaması için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Yazımızda birbirinden ayrılmaz kontur ve aydınlatıcı uygulamasını birlikte anlatacağız. Öncelikle kontür ve aydınlatıcı uygulaması neden yapılır ona bakalım. Makyaj yaparken kontür ve aydınlatıcı kullanarak, açık ve koyu renklerden faydalanıp yüz hatlarını belirginleştirmek ya da çok belirgin yüz hatlarını gizlemeyi amaçlıyoruz. Kontür en çok geniş burunlarda burnu dar ve ince göstermek için ve elmacık kemiklerini belirginleştirmek için kullanılıyor. Etkili bir yöntem olduğu da kesin.

Kontur ve aydınlatıcı uygulamasının naçizane anlatımına geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Seçeceğiniz kontür rengi, cilt tonunuzdan 1 ya da 2 ton koyu olmalıdır. Kontür uygulamak için özel ucu kesik fırçalar en uygun uygulama aparatı olacaktır. Ancak elinizde olan bir allık fırçası ile de uygulayabilirsiniz.

Gelelim kontur ve aydınlatıcı nasıl uygulanır konusuna.

Kontur yaparken yüz şekli en önemli etkendir. Yüz şekline göre değişik konturleme teknikleri vardır. Yüz şekline göre yapacağınız konturu uzun uzun anlatmak yerine aşağıya görsel bırakıyoruz. Yüzünüze uygun konturu seçip uygulayabilirsiniz.

 

Kontur uygulaması yaparken dudaklarınızı balık yaparak konturu uygulayacağınız yeri belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz yere ince bir şekilde konturu uygulayın. Böylece elmacık kemikleriniz ortaya çıkacaktır.

Çenenizin daha sivri görünmesini istiyorsanız, çene kemiğinin alt kısmına ve kenarlarına hafif şekilde uygulayıp dağıtabilirsiniz.

Burnunuzu daha küçük göstermek içinse, burnunuzun sağ ve sol kenarına ince bir çizgi halinde uygulayın, daha kalkık durmasını istiyorsanız burnunuzun ucuna hafifçe dokundurup dağıtın.

Alnınızın geniş görünmesini istemiyorsanız da alın dibi ve saçın başladığı yerlere uygulayın.

Aydınlatıcı uygulamasına geçecek olursak, elmacık kemiklerinin üzerine kontur uygulamasını hemen üzerine uygulayabilirsiniz. Burnunuza kontur uyguladıysanız, kontur uyguladığınız yerin yakınından uygulayabilirsiniz. Kaş altlarınıza ve alnınızın ortasına da ışıltı verebilirsiniz.

Son olarak işleminizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız transparan bir pudrayla üzerinden geçebilirsiniz. Pudranın ardından allık sürmeyi unutmayın 🙂

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar