Bakmadan Geçme Evde Bakım Tüyoları Kışa Özel Tüyolar Saç Bakım Rutinleri Saç Bakım Tüyoları

Saçlara Kış Bakımı İçin Tüyolar

Bir anda soğuyan havalar sizi de etkiledi mi? Bu hava geçişlerinizde cildiniz kadar saçlarınızın da etkilendiğini sizde fark etmiş olmalısınız. Soğuk havanın saçlarda yaratacağı kuruluk ve hassaslıktan korunmak için birkaç önerimiz olacak.

Yaz aylarında havuz, güneş, deniz, klor dedik; şimdi de hala bazı semtlerde artan baca dumanları, ağırlaşan ve kirlenen hava, karlı yağmurlu ve soğuk havalar saçların sağlığını kaybetmesine neden oluyor ve bu sebeple kış aylarında saçlar daha çok bakıma ihtiyaç duyar diyoruz.

Rüzgar, soğuk hava artarken havadaki nem azaldığı için saç derisi ve saçlarımız daha çok kuruyor. Bu sorun için bere, şapka gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz. Ancak bu kez ise saçlarınız havasız kalabilir, bu yüzden çok sıkı olmamalı ve çok uzun süre saçlarınızda kalmamalı. Kötü hava koşullarından saç ve saçlı deriyi koruyalım derken havasız kalmasına bu nedenle saçların zayıflayıp dökülmesine neden olmayalım. 🙂

Kışın soğuk havalarda bize en iyi gelen şey sıcak bir duş öyle değil mi? Öyle değil… Saç derisi ve saç için yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bir taraftan soğuk hava diğer taraftan çok sıcak su ile alınan duş ve arkasından saçı kurutmak amacı ile kullandığımız sıcak fön nedeniyle ortaya çıkan aşırı ısı değişimleri saçların daha çok yıpranmasına neden oluyor. Yani bir oradan bir buradan saçlarımızı yıpratmak için adeta elimizden geleni yapıyoruz. N’yapıyoruz, sıcak duştan kaçınıyoruz.

Bilmediğiniz, güvenmediğiniz saç bakımı için yapılan karışımları saçlarınıza uygulamayın. Özellikle de saç derinize uygulamayın. Size nasıl bir etki yapacağını bilemezsiniz. Piyasada bulunan iyi markaların bakım ürünleri uzun araştırmalar sonucunda üretilmiş ve denenerek piyasaya sürülmüştür. Mümkün olduğunca saçınıza bakım yaparken bu ürünlerden kullanmaya çalışın. Öyle çok indirimli ürün var ki, mutlaka size uygun olanı bulursunuz. Saçınıza uygun kozmetikleri tercih edin çünkü saçınıza uygun olmayan ürünler saç ve saç derisi ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olur.

Saçınızın tel tel ayrılması ve elektriklenmesi kuruluğundan kaynaklanır. Nemini kaybetmiş kuru saçlara özellikle uç kısımlarına mutlaka maske uygulayın. Maskenin etkinliğini artırmak için başınıza bone takın ve etkinlik için bekleme süresine dikkat edin.

Saçlarınızı yıkarken çok fazla şampuan kullanmanız saçlarınızı daha temiz ve daha bakımlı yapmaz. Kullandığınız fazla şampuan çok iyi durulamadığınız takdirde kepek sorunuyla karşılaşırsınız. Yoğun şampuanları gerekirse avucunuza aldığınızda bir miktar ılık suyla sulandırıp saçlarınıza yayın.

Saçınızı gerek evde gerekse kuaförde boyatıyorsanız saçı yıpratmayan, organik içerikli ,kaliteli saç boyaları kullanın. Bu da saçlarınızın yıpranmasını azaltacağından kış hava şartlarında daha sağlıklı saçlarınız olmasını sağlayacaktır.

Saçlarınız kış mevsiminin etkisiyle daha fazla dökülebilir, mevsimsel saç dökülmelerini önlemek için mutlaka saçlarınızın nem dengesini sağlayıp kötü hava şartlarından etkilenmesini önleyecek tedbirleri almalı ve bakım ürünlerini kullanmalısınız.

 

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar