Bakmadan Geçme Organic Colour Systems Organic Natural Colors Son Tüketici Ürünleri Tints of Nature

Evde saç boyarken dikkat!

Saç boyamak zahmetli bir iştir. Kimi kadınlar saçlarını kendileri boyamaya cesaret edemezken, kimileri ise evde kit boya dediğimiz boyalarla kendileri boyarlar. Evde saç boyarken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları burada sizinle paylaşacağız.

Boya seçerken birçok kadının yaptığı en büyük hata boya kutularının üzerinde yer alan saç görsellerine ya da kataloglardaki saç tutamlarına göre renk seçmektir. Seçtikleri rengin saçlarına birebir yansıyacağını düşünerek renk seçimi yaparlar ve aslında hata yaparlar. Ancak o saç tutamları beyaz saçlarda test edilip belirlenir. Dolayısı ile sizin zemin saç renginiz boyadığınızda ortaya çıkacak renk üzerinde etkilidir. Koyu bir zeminde boya yaptıysanız renk kutu üzerindekinden koyu çıkabilir.

Bir diğer önemli konu, boya üreticileri, kutu içerisindeki kullanım önerilerine yazmalarına rağmen alerji testi hep göz ardı edilir. Oysa çok önemli bir konudur ve alerji testi yapılmadan boyama işlemine geçilmemesi gerekir. Aksi takdirde, ciltte istenmeyen sorunlar oluşabilir. Özellikle bazı maddelere alerjisi olanlar soluğu doktorda alabilir. Alerji testini mutlaka yapın. Alerji testinin nasıl uygulanacağı kutu içerisindeki prospektüste yer alır.

Boyama işlemi sırasında saç boyaları hem giysilerinizi hem de cildinizi kirletir. Cildinize bulaşmış boyalar zamanla çıksa da giysilerinize bulaştığında lekenin çıkarılması mümkün değildir. Bu nedenle yüzünüze ve boynunuza yağlı bir krem sürün. Ellerinize muhakkak eldiven giyip, giysilerinizi de havlu ya da bir örtü ile örterek önlem alın.

Yağlı ve kirli saçta boyanın daha iyi tutacağına dair bir söylenti söz konusu. Ancak bu bir şehir efsanesidir, boya yapılacak saçın temiz olması, boyanın saça daha iyi tutunmasını sağlar.

Saç boyaları kesinlikle kirpik ve kaşlara uygulanmalıdır. Kaş ve kirpiklerde dökülme, göz bölgesinde ve gözlerde sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Kaş ve kirpiklerinizin rengi için farklı kozmetik ürünlerinden faydalanmalısınız.

Saç boyasından mümkün olduğunca iyi performans bekliyorsanız üreticinin süre ile ilgili talimatlarına harfiyen uyun. Belirtilenden daha uzun süre boyanın saçta tutulması hem renk tonunu hem de saçınızın sağlığını olumsuz etkiler. Kullanım kılavuzunda zamanlama olarak en ideal süre belirlenmiş ve yazılmıştır, aksini tercih etmeyin.

Renk seçerken de mümkün olduğunca kendi tonlarınıza yakın tonlar tercih etmenizi tavsiye ederiz. Daha sağlıklı ve parlak saçlar için ise saç bakımınızı ihmal etmeyin.

Amonyaklı boyalar yerine daha organik içerikli boyalar tercih ederseniz saçlarınızı kimyasalların zararlı etkilerinden korumuş olursunuz. Buradan organik içerikli saç boyalarına ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar