Bakmadan Geçme Kışa Özel Tüyolar Markalar Organic Colour Systems Saç Bakım Tüyoları

Kış geliyor! Saçlarıma nasıl bakım yapmalıyım?

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların aniden soğumasıyla birlikte özellikle bayanların saç ve ciltlerinde görülebilen problemler artış gösteriyor. Soğuk, rüzgar, kalorifer, saçı sımsıkı tutan şapkalar ve benzeri etkenler saçlarda yıpranmaya, kurumaya ve dökülmeye sebep olabiliyor. Bu sebeple kış aylarında, saçlarınızın özel bir bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.

Ne Tür Saç Bakım Ürünleri Kullanılmalı?
Saçlardaki kuruma, kış aylarında başınıza gelebilecek en olumsuz çevresel etkenlerden bir tanesidir. Nem dengesini yitiren saçlarınız hava şartları ile birlikte, kolayca kırılan ve dökülen bir hal alabilir.

Kış aylarında görülen bir diğer sorun ise, güneşin etkisinin azalması ile birlikte artış gösteren kepek sorunudur. Saçlı derinin kendisini yenilemesi bu dönemde daha hızlı ilerlediğinden, kepek sorunu da artış gösterebiliyor.

Kışın saçın yağ ve nem dengesini koruyacak bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.
Nasıl Bir Şampuan Kullanılmalı?
Şampuan kullanmadaki kriteriniz nedir? Yumuşaklık mı, esneklik mi, ekstra temizlik hissiyatı mı, ya da hacim mi? Her ne isterseniz isteyin şampuanınızın içeriğine mutlaka göz atın. SLS ve SLES gibi kimyasalı içeren şampuan vs mümkün olduğunda uzak durun. SLS ve SLES içermeyen şampuanlar için tıklayın.

Saçlarınızda tahrişe neden olmaması için pH seviyesi düşük bir şampuan seçin. pH seviyesinin yüksek olması saçlarınızı kurutabilir ve sertleştirebilir. Saçlarınız yağlıysa, daha yüksek pH seviyesine sahip şampuan kullanabilirsiniz.

Saçlarımızı nasıl yıkamalı ve nasıl kurulamalıyız?
Saçlarınızı ılık suyla ıslatın ve ılık suyla durulayın. Aşırı sıcak su, saç kırılmalarına sebep olabilir.  Kış aylarında saç kurutmasına ekstra özen göstermeliyiz. Mümkün mertebe fazla suyunu aldıktan sonra doğal yolla kurumaya bırakmak, saç kurutma makinesinin saçımıza vereceği zararı ortadan kaldıracaktır.

 

Kış aylarında saç bakımına dair bazı ipuçları
* Saçlarınızı bir şapka, başlık ile soğuktan koruyun ancak bunların başınızı ve saçlarınızı çok sıkmamasına özen gösterin. Sıkıca takılan bir şapka, saçlı derideki kan dolaşımını kısıtlayabilir. Bu da saç dökülmelerine sebep olabilir.

* Doğru bir ürün ile düzenli olarak bakım uygulayın.

* Saçlarınızı nemlendirmek için saçlarınızı soğuk/ılık suyla yıkayabilirsiniz. Soğuk su, nemi saçlara hapseder ve saçlara fazladan parlaklık katar.

* Saçlarınız ıslakken dışarı çıkmayın. Islak bırakılan saç, soğuk havalarda kolayca donabilir ve kırılabilir.

* Fön makinesi gibi ısıtıcılı saç şekillendirici aletler kullanmayı azaltın. Ya da koruyucu ürünler kullanın.

 

 

Yazar Hakkında

10 Kozmetik

Yorumlar