Bakmadan Geçme Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler

Çabuk yağlanan saçlara özel ipuçları

Bazı kimseler çabuk yağlanan saçlarından şikayetçidirler. Saçların yağlanması biz pek istemesek de bu çok normal bir durumdur. Saçın doğal bir şekilde kendi ürettiği yağ, saç derisini ve saç tellerini besleyerek sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ancak yine de hem saçları korumak hem de yağlanmayı azaltmak için yapabilecekleriniz var. İşte biz de bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Keyifle okuyun…

-Kaynatılmış su kullanın

Saçlarınızın çabuk yağlanmasının sebeplerinden biri kullandığımız sudur. Musluk yani şehir suyu zaman zaman klorlandığından saçlarınızı etkileyebilir. Saçlarınızı önceden kaynatılmış ya da filtre yani arıtılmış suyla yıkarsanız ertesi gün hala temiz olduğunu göreceksiniz. Su sıcaklığı da saçlar içim önemlidir, çok sıcak su ile yıkamaktan kaçınmalıyız. Suyun sıcaklığı ise 38 derece civarında olmalı.

-Kullanılan ürüne dikkat

İnce ve kırılgan saçlara uygulanan besleyici ürünler saçları ağırlaştırır ve kirli gösterir. Burada iki önerimiz olacak, ağırlaştırmayan saç maskelerini tercih etmeniz ve saç yapınıza uygun olacak bir ürün tercih etmeniz. Mesela ince telli saçlara sahipseniz, hacim veren bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Kullandığınız ürünlerin sayısını ve miktarını da azaltmanız gerekebilir. Saç yağları haftada birkaç kez, spreyler ise az miktarda kullanılmalı.

 

-Fırça değil, tarak kullan

Saçlarınızı tararken fırça yerine dişli tarakları tercih edin. Çok sık saç fırçalamak ya da saçlara çok sık dokunmak foliküllerin daha aktif bir şekilde çalıştırır ve saçlar daha çabuk yağlanır. Bir de saçları tararken saç diplerine değdirmemeye çalışın.

 

-Doğal saç modellerini tercih edin

Saç şekillendirici ürünlerin hemen hemen hepsi saçların daha hızlı kirlenmesine neden olur. Saçlarınızı atkuyruğu veya topuz yapacaksanız daha doğal gözükmesine izin verin. Saç spreyiyle kafanıza yapıştırmadığınızda ertesi gün saçlarınız hala parlak ve temiz görünecek. Yine de saç şekillendirici kullanmak zorundaysanız, kuru şampuan ile birlikte kullanabilirsiniz.

 

-SLS içermeyen şampuanlar kullanın

SLS içeren şampuanların cildinizi kuruttuğunu ve saçlarınızın daha çabuk kirlenmesine neden olduğunu düşünüyorsanız SLS içermeyen şampuanlara geçin. SLS içermeyen şampuanlar daha az köpürür fakat saçı çok iyi temizler. SLS içermeyen şampuanlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

-Isı ile şekillendirmeye dikkat

Saç şekillendirici aletinizi yüksek derecede kullanıyor olmanız da saçlarınızın çabuk kirlenmesine neden olan sebeplerden bir tanesi. Yüksek sıcaklık sebebiyle yağ bezeleri cildi korumak için daha fazla salgı üretir. 150-180 derece arası saçları şekillendirmek için yeterlidir.  Ayrıca ısı ile şekillendirme saçlarınızın da yıpranmasına sebep olacağından, şekillendirme işlemine başlamadan önce ısıdan koruyucu ürünler kullanabilirsiniz.

 

-Yastık kılıfınızı daha sık değiştirin

Yastık kılıfları saçınız veya cildiniz için kullandığınız yağları; saçınız ve cildinizdeki doğal yağları emer. Bu yüzden bakterilerin üremesi için mükemmel bir zemin oluşturuyor. Saçlarınızın çabuk kirlenmesinin sebeplerinden bir tanesi yastık kılıfınızı haftada birden daha az değiştiriyor olmanız olabilir.

 

-Saçlarınızı hava şartlarından koruyunHavanın da saçlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Hem yazın hem kışın şapka kullanın. Çünkü hem soğuk hem de sıcak saçlarınızın koruma amaçlı olarak sebum üretmesine neden olur. Bunun sonucunda saç dipleri yağlanır, saç uçları ise kuru ve kırılgan hale gelir.

Umarız size faydalı bilgiler sunmuşuzdur. Zira yapması çok zor olmayan pratik bilgiler olduğunu düşünmekteyiz 🙂

 

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar