Bakmadan Geçme Güzellik & Moda Makyaj

Ten rengine göre allık nasıl seçilmeli?

Bazen hepimize oluyordur, allığın o rengine bayılmışsınızdır ama sizin teninize uygun mu, değil mi karar verememişsinizdir. Hatta belki de bu durumu düşünmeden allığı almışsınız ve sonuçta bir kez bile kullanamamışsınızdır. İşte böyle sürprizlerle karşılaşmamanız için cilt yapısına ve cilt rengine göre allık seçimiyle ilgili naçizane bir yazımız var. Merak ediyorsanız okumaya devam…

Cilt yapısına göre allık seçimi

  • Yağlı Cilt

Öncelikle cilt yapısına göre allık seçiminden başlayalım. Burada cilt yapısından kastımız yağlı, kuru ya da karma cilt yapılarıdır. Yağlı cilt, bilindiği gibi gün içerisinde oldukça yağlanan ve bu yağlanma sonucunda parlama yapan bir cilt tipi. Böyle bir cildiniz var ise allık seçiminde önceliğiniz toz allıktan yana olmalı. Toz allıklar, cildin yağdan kaynaklı parlamasının önüne geçer ve daha uzun kalıcılık sağlar. Kremsi formüldeki bir allık yağlı bir cildin daha çok parlamasına neden olacaktır. Bizim tavsiyemiz toz allıktan yana…

allikk

  • Kuru Cilt

Cildiniz yağlı cildin tam tersi bir özellikte ise kuru bir cilttir. Kuru ciltler sürekli olarak nemlendirme ihtiyacı duyarlar.  Kuru cilt yapısına sahip olanlar için en iyi allık krem yapıdaki allıklardır. Krem allıkların çoğu nemlendirici formüllü olduklarından kuru ciltlerde daha kalıcı ve daha doğal bir görünüm yaratırlar. Bu nedenle özellikle yağ içermeyen krem formdaki allıklar kuru ciltler için idealdir.

  • Normal Cilt

Normal cilt yapısına sahip olanlar ise her iki formdaki allıkları da tercih edebilirler. Yani onlar ne kullanırsa kullansın olur 🙂

Cilt tipine göre nasıl allık tercih edebileceğimizi incelediğimize göre sıra ten rengimize göre allık tercihinde…

Herkes az çok kendi tenine yakışan allık rengini biliyordur, ama biz yine de önerilerimizi sunmak isteriz.

Açık Ten

Açık ten renkli kişiler tıpkı normal cilt yapısındaki kişiler gibi çok şanslı, çünkü yeterli miktarda uyguladıklarında her renk allık tenlerine uyum sağlayacaktır. Açık tenliler için şeftali, açık – tozpembe ve açık mercan renkleri en güzel tonlardır bizce. Erik rengindeki tonlar da açık tenlilere çok yakışabilir. Bu tarz koyu tonlarda allığın uygulandığı miktar çok önemlidir. Koyu renk bir allık uygulayacaksınız ve doğal bir görünüm istiyorsanız miktarı minimum oranda tutmanızda fayda var.

5890f72bc95eb

Buğday Ten

Yukarda bahsettiğimiz şeftali ve pembe renklerinin daha koyu tonları buğday renkli teninize kolayca uyum sağlayarak güzelliğinizi doğru bir şekilde ön plana çıkaracaktır. Buğday tenler bronzlaştığı zaman gülkurusu rengine yakın koyu pembeler ciltlerinde daha hoş durabilir. Leylak rengi de buğday tenlilere yakışan bir diğer allık tonudur.

Esmer Ten

Esmer tenliler allık konusunda şansız sayılabilecek kişilerdir. Turuncu ve toprak tonları esmer tene en yakışan ve en doğal görünüm katan tonlardır. Koyu kırmızı ve koyu leylak tonlar da tercih edilebilir. Şeftali ve açık pembe tonları büyük ihtimal cildinize hiç sürülmemiş etkisi yaratacağından esmer tenler için bu tonlar doğru tercih olmayabilir.

Genel olarak size verebileceğimiz tavsiyeler bu yönde… Yine de tercih sizin, kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız, öyle tercihlerde bulunun ve mutlu olun!

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar