Bakmadan Geçme Evde Bakım Tüyoları Saç Bakım Tüyoları

Saç bakımında bitkisel yağ dosyası!

Saç bakımı kadınlar için eskisinden daha önemli bir hale geldi. Yeni saç trendleri, moda saç renkleri derken saçlar yıprandı. Yıpranan saçlar için profesyonel markaların bakımlarını kullanabilirsiniz, ancak bu yazımızda size doğal yağlardan bahsedeceğiz. Bu yağlarla da bakımınızı destekleyebilirsiniz.

Argan Yağı

Saç bakımında en bilinen ve en etkili olan Argan yağının kökeni, Fas’taki Argan bitkisinden geliyor. İçerisinde bulundurduğu B ve E vitamini sayesinde saçınıza parlaklık ve yumuşaklık kazandırır. Banyo öncesi ya da banyo sonrası uygulayabilirsiniz. Banyodan önce saça uygulamak için; yağı biraz ısıtın ve saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Streç film ile kafanızı sarın ve 1 saat kadar bekletin. Banyo sonrası uygulamak için; saçınızdaki fazla suyu alın ve dilerseniz elinizle dilerseniz de saç fırçanıza birkaç damla damlatarak saç uçlarınıza bakım yapın. Ama argan yağı içerikli bir ürün kullanmayı tercih ederseniz Moroccanoil Bakım Yağını öneririz. Buradan inceleyin!

argan

Biberiye Yağı

Biberiye yağı içerisinde bulundurduğu kafeik ve rosemarik asitler sayesinde saçlara hacim kazandırır ve güçlendirir. Saç dökülmelerinin ve saç kırılmalarının önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bir pamuğa dökerek saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

biberiye

Ardıç Yağı

Güçlü antiseptik özelliği taşıyan ardıç yağı egzama gibi deri hastalıklarında da kullanılmaktadır. Saç derisi sorunlarınıza çözüm olacak ardıç yağı aynı zamanda saç diplerinde biriken saç şekillendirici ürünlerin temizlenmesinde yarar sağlar.

Saçlarınızı derinlemesine temizlemek için; 10 damla ardıç yağını ve 5-6 damla biberiye yağını 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile karıştırıp saç derinize sürün. Başınızı bir havluya sarıp 2 saat kadar bekleyin ve yıkayın.

Saç derisi problemleriniz için; 10 damla ardıç yağı ve 3 yeme kaşığı jojoba yağını karıştırın ve masaj yaparak saç derinize uygulayın. 30 dakika bekletip yıkayın. Saç derisi problemleriniz geçene kadar haftada 2-3 gün uygulayabilirsiniz.

ardıç

Ceviz Yağı

Ceviz içerisinde bulundurduğu yağ asitleri sayesinde saç kırılmalarını azaltırken aynı zamanda saçın nem oranını dengeler. Saçların hızlı uzamasını sağlayan ceviz yağını bir pamuk yardımı ile saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

ceviz

Sarımsak Yağı

Saç sorunlarının bir numaralı yardımcısı sarımsak yağı! İçerisindeki doğal antibiyotik oranı ve yararlı enzimler sayesinde saç uzamasına en büyük etkisi olan yağdır.

Menekşe ve lavanta yağı ile karıştırılarak uygulandığında kötü kokusunu engellemek mümkündür. Zeytinyağı ile karıştırılarak saç uygulanması halinde kırılan ve dökülen saçları hemen toparlar.

sarımsak

Menekşe Yağı

Mikrop öldürücü enzimler barındıran menekşe yağı, özellikle kuru saç derisi hastalıklarında kullanılmaktadır. (Egzama, dermatit vs.) Bütün bunların yanı sıra uyuz mikrobunun engellenmesinde kullanılan menekşe yağı, sarımsak yağı kullanımında koku giderici olarak karışıma eklenmektedir.

menekşe

Kekik Yağı

Kekik yağı saç derisine uygulandığında kan dolaşımını hızlandırarak, saçlarınızın parlaklığını ve hacmini arttırmaya yardımcı oluyor.

Devamlı yağlanan saçları düzene sokarak, saçta oluşan fazla yağı dengeler. Balans görevi görür.

kekik

Çörek otu

Çörek otu yağının saça faydası, genel vücut sağlığı için gerekli olan esansiyel yağ asitleri bakımından zengin olmasından ileri geliyor. Bu yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla alınması gerekiyor ve etkileri başta cilt ve saçlar olmak üzere tüm vücutta görülüyor. Kepek ve saç dökülme sorunlarının önüne geçen çörek otu saçlarınızın gürleşmesini de sağlayacaktır. Bir pamuk yardımı ile saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

çörekotu

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar