Bakmadan Geçme Kışa Özel Tüyolar Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler

Güçlü saçlar için bu önerilere kulak verin!

Soğuyan havayla birlikte tıpkı cildimiz gibi saçlarımız da yıpranıyor, bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor. Soğuk, rüzgar, saçı sımsıkı tutan şapkalar ve bunun gibi pek çok etken saçlarda kurumaya, yıpranmaya ve dökülmeye sebep oluyor. İşte kışı, daha güçlü saçlarla geçirmek için ipuçları…

Saç dökülmelerinde aslında en önemli rolü hormonlarımız oynuyor. Kadınlarda östrojen hormonunun az, erkeklerde androjenin fazla salgılandığı durumlarda saçlı deride yağlanma ortaya çıkıyor. Yağ, ölü hücreler, kirler ve tozlar karışarak sebum adını verdiğimiz bir sıvı oluşturur.
Normalde günde 50-100 tel saç dökülmesi olağan kabul edilebilir. Ancak folikül adını verdiğimiz saç kökleri sağlam kaldığı için, bu dökülenlerin yerine yeni saçlar çıkabilir. Bu sirkülasyon devam ederken; yağ karışımı, dökülen saç kökünün ağzını tıkar. Tıkanan kökün üzeri zamanla tamamen örtülür ve beslenemeyen saç kökü ölür; böylece saç kaybına davetiye çıkmış olur.

UYGUN ŞAMPUAN SEÇİN
Erken yaşlarda başlayan saç dökülmeleri dermatologlar tarafından belirlenen bir şampuan ve özel bakım kürleri ile kontrol altına alınabilir. Burada önemli olan saçınıza ve sorununa uygun bir şampuan bulmaktır.
Mutlaka tiroid testleri ve demir-çinko tayinlerini yaptırmanız önerilir. Eğer ki demirçinko eksikliği söz konusuysa bunları içeren gıdalara ağırlık verilmeli, bunları içeren haplar kullanılmalıdır.
Saçları sık yıkamak, saç derisinin yağ dengesini bozar ve saçlar daha fazla yağlanır. Saçınızı her gün yıkamayın. İki-üç günde bir pH 5.5 değerinde bir şampuanla yıkamak yeterlidir.
Jöle kullanmayın. Kullanırsanız da aynı gün saçınızı yıkayın.
Stresten uzak durun. Yüksek stres saç kaybına neden olur.
Çok sıkı bere kullanmayın.

Saç-Dökülmesi-Mi

HAVA İLE TEMAS ETMELİ
Saçlarınızı nazikçe tarayın ve fırçalayın. Saçlara sert davranmak saç kaybını artıracaktır.
Saçlarınızı sabunla yıkamaktan kaçının, nem kaybına neden olur. Tercihinizi şampuandan yana kullanın.
Saçlarınızı yeterli miktarda şampuanla yıkadığınızdan emin olun.
Bol su, sebze, meyve, süt ürünleri ve yeterince protein tüketin.
Saçınızı yıkadıktan sonrada bakım yapın.
Saçların hava ile temasını kesmeyin. Uzun süre bere ve şapka takmayın.
Sigara ve stres saç dökülmesini tetikleyen başlıca faktörlerden biridir. Saç dökülmesinde ailevi yatkınlık da göz önüne alınması gereken bir faktördür.
Saç köklerinin güçlenmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
Saçlarınızı yıkadıktan sonra pamuklu havlular ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmayın.

Kaynak

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar