Bakmadan Geçme Evde Bakım Tüyoları Markalar Moroccanoil Saç Bakım Tüyoları

Mucize yağ arganın hikayesi ve gizli formülü!

Son zamanlarda oldukça popüler olan Argan yağı mucizesini bir de buradan dinleyin!

Argan Ağacı Nedir?

Argan Ağacı (Argonia Spinosa) yalnızca Fas’ın güneybatı bölgesinde Sous Vadisi’nde yetişen bir ağaç türüdür.  Milyonlarca yıl önce ilk türleri oluşmuştur. Zamanla aralarından biri, Fas’ın güneybatısındaki özel bir bölgeyi beğenip, sadece burada varlığını sürdürmüştür.  Boyları 10 metreye ulaşan yaklaşık 20 milyon argan ağacı var. Argan ağacının meyveleri yeşil zeytine benzer ve çok sert kabukludur. Yüksek miktarda kireçli toprakta ve çöl ikliminde gelişen dayanıklı argan ağacının meyveleri son derece yağlıdır.  Argan ağacı kurak iklimde yetiştiğinden, suya ulaşmak için oldukça derinlere kök salarak kuraklığa mükemmel bir şekilde uyum sağlamıştır.

Ağacın yeşil zeytine benzeyen meyveleri Mayıs ayında olgunlaşır, Haziran ve Temmuz aylarında toplanır. İşte mucize olarak adlandırılan argan yağı da bu meyveden elde edilir. Argan ağacı meyveleri organik gıda ve kozmetik sanayinde kullanılır.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Yaz aylarının başında olgunlaşan argan meyvesi kahverengi bir renk alır ve böylece arganı toplama zamanı gelmiştir. Meyvelerin kabukları kırılır kabuğun içinde saklı daha yumuşak çekirdek alınarak taş değirmende öğütülür.  Buradaki önemli nokta argan çekirdeğinin kırılma işleminin tamamen elle yapılıyor olması. Bu zahmetli işlem sırasında argan çekirdekleri hamur kıvamını alır ve bir süre sonra da bu hamuru su katılarak preslenmesi ile argan yağı elde edilir. Anlaşılacağı üzere argan yağı yüzde yüz organiktir ve elde edilmesi oldukça zor bir yağdır, bu nedenle de kıymetlidir. İçeriğinin % 80’i zengin yağ asitlerinden oluşmaktadır. Argan Yağı’nın içeriğindeki (zeytinyağından iki kat fazla olan) yüksek E vitamini bu ürünü kozmetik endüstrisinin göz bebeği yapmıştır. Kozmetik demişken;

13087713_10153779368173152_5041831865145573535_n

Hollywood ünlüsü Rosie Huntington Whiteley Moroccanoil’in  yüzüdür. ‘İlham veren kadınlar’ projesinde yer almıştır.

Argan Yağı Mucizesi

Argan yağı kozmetik sektörünün göz bebeğidir evet, nasıl olmasın ki, faydalarını okuyunca siz de hak vereceksiniz. Okuyalım 🙂

Argan yağının saça faydaları:

Argan yağı, kuru, cansız, kırık ve elektriklenen saçlarınız için de doğal bir çözümdür. Güneş ışınlarından, kimyasallardan zarar görmüş saçlarınızı onarır, yumuşatır, onlara parlak bir görünüm vererek kolayca şekil almasını sağlar.

Argan yağının faydaları saçın yapısı kadar saç derisi için de geçerlidir, derinize masaj yaparak kepeklenmeyi önleyebilirsiniz. Kısacası saçlarınıza dipten uca bakım yapar.

Argan Yağının saça faydası büyükte olsa diğer faydalarını da atlamamak gerek… Buyurun 🙂

Argan yağının cilde faydaları:

Argan yağının içeriğindeki Triterpenodis’in cilt üzerinde hem koruyucu hem de tedavi edici özelliği vardır. Bu nedenle Argan yağının faydaları arasında, başta hamilelik çatlaklarında olmak üzere vücut lekelerinin, egzema, akne, sivilce gibi her türlü cilt probleminin giderilmesi bulunmaktadır.

Argan yağı içerdiği yüksek E vitamini ve anti-oksidanlarla etkili bir antiaging yağıdır. Bu özelliği ile serbest radikalleri nötralize ederek, cildi çevre koşullarından ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Cildin erken yaşlanmasını önler.

İçeriğindeki saponinler ise, cildi nemlendirerek daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Cildin hydro-lipid tabakasını onararak cilt kırışıklıklarının özellikle de göz altı kırışıklıklarının azaltılmasında yardımcı olur.

Yüzde yüz organik olan ve hiçbir kimyasal içermeyen Argan yağı, bebekleriniz için de doğal bir bakım yağıdır. Argan yağı bebeklerin hassas cildinde bile kullanılabilmektedir.

Argan yağının içeriğindeki sterolinler cildin metabolizmini düzenler, iltihaplanmayı önler ayrıca cildin nem tutma kabiliyetini arttırır.

Argan yağının sağlığa faydaları:

Argan yağının içeriğinde başka hiçbir bitkide bulunmayan bitki sterolleri mevcuttur. Bunlar, vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, sindirim sisteminde kolestrol emilimine engel olarak, sağlıklı bir kolestrol seviyesine ulaşmanızı sağlar. Ayrıca antikanserejon etki yaratır.

İçeriğindeki Oleic Asitkolestrol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur.

Argan yağının faydaları arasında pepsin enzimini artırarak sindirim sisteminin düzenli çalışması da bulunmaktadır.

Romatizma ve eklemler için de faydaları olduğu saptanmıştır.

Argan yağı birçok faydalı asit içerir. Üç farklı Prostaglandis (yağ asitlerinin türevi olan yağ kökenli maddeler)ihtiva eder. Bunlar, bağışlık sistemini güçlendirir, vücuttaki iltihaplanmaya ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

Suçiçeği, akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

2b45b996a13fb1ec1be3a58c243dfed0

 

ŞİMDİ DE BU MUCİZENİN DÜNYADA ÖNCÜ VE LİDER MARKASININ DOĞUŞUNA TANIK OLALIM!

Argan yağının bir diğer adı da yetiştiği bölgeden gelen “Moroccan Oil“dır. Ve Moroccanoil aynı zamanda şu sıralar Türkiye ONC kozmetik tarafından getirilen ve satışa sunulan bir dünya markasının adı…

MOROCCANOİL’İN HİKAYESİ VE GİZLİ FORMÜLÜ

Saç bakım sektöründe devrim yaratan Moroccanoil’in öyle tesadüfi bir hikayesi var ki, duyunca siz de çok etkileneceksiniz.

Moroccanoil’in kurucularından Carmen Tal İsrail’de seyahat ederken başladı bu hikaye… Saçları yanlış bir uygulama sonucu son derece tahrip oldu ve gittiği bir salonda şaşırtıcı bir yağ tedavisi uygulandı. Sonuç ise muhteşemdi… Anında hasarsız, parlak, pürüzsüz ve yönetilebilir saçlar…

 

Hikayenin devamını bu videodan izleyelim ve mucize yağın doğuşuna tanık olalım…

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar