Saç Bakım Tüyoları Saç Sağlığı Saça Dair Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Saç kremi nasıl kullanılmalıdır?

Saç kremi genellikle şampuan işleminden sonra uygulanan saç kütikülünü kapatma işlevi gören ve saçı yumuşatan bir üründür. Peki saç kremi kullanımı hakkında neler biliyoruz? Nasıl, ne şekilde uygulanmalı, faydaları, zararları nelerdir? Hangi saç kremlerini kullanmalıyız? Hepsi yazımızda…

Saç kremleri saçlarınızın nem dengesini düzeleme de yardımcı olur. Banyo sonrası uygulanan saç kremleri saça koruyucu bir duvar örerek saçların kolay taramasına ve şekil almasını sağlar. Saçlarınıza dokunulası bir yumuşaklık kazandırır. Bazı bakım kremlerinin içinde bulunan vitamin ve mineraller saçlarınızın canlanmasını sağlar. Saç kremi uyguladığımızda saç daha çabuk taranır, pürüzsüzleşir ve yumuşar.

sac-yikamak

Bazı kimseler saç kremini şampuan yerine de kullanabiliyor. Ancak, saç kremi genellikle şampuandan sonra kullanılır ve o şekilde kullanılmalıdır. Şampuan saçı kir, yağ gibi faktörlerden temizleyip arındırırken, saç kremi arınan saçımızı koruyup, yumuşatmak için kullanılır. Şampuan ve saç kremi farklı durumlara hizmet eden iki üründür. Saç kremi ise genellikle bitiş amaçlı ve saçı yumuşatmak, kırılmaları önlemek için kullanılır.

Saç kreminin kullanım amacından sonra önemli bir konu ise doğru şekilde uygulamak. Saç kremi saçların boy ve uç kısımlarına uygulanmalıdır saç dip ve derisine uygulanan krem saçın hacimsizleşmesini neden olur. Diplere sürülen saç kremi saçın yapısının değişmesine, köklerin yumuşamasına ve bir süre sonra saç dökülmelerine neden olabilir. Bu yüzden tüm saç kremleri sadece saç uçlarına ve boylarına uygulanmalıdır.

Ayrıca saçınızı krem uyguladıktan sonra saçlarınızı bol suyla iyice durulamanız gerekmektedir. Saç kremini saçınızdan iyice arındırmanızda fayda var.

fazla-sampuan

Saç kreminin fayda ve zararlarına değinecek olursak, saç kremleri saçları çabuk yağlandırabilir. Yine yukarıda da bahsedildiği gibi diplere ve saç derisine uygulandığında dökülme ve sönükleştirme gibi olumsuz etkileri olabilir. Ancak saç kremi kullanmak, şampuan ile açılan ve zarara açık hale gelen saç kütikülünü kapatır. Bu ne demek? Sadece şampuan kullanılan bir saç, krem kullanmış bir saça göre daha çabuk yıpranır. Hatta bu saç boyalı bir saç ise, boyası daha çabuk akacaktır. Saç kremi saçımızı yıpranmalara karşı korur. Kırılmaların önüne geçer. Kolay bir tarama işlemi sağlar ve saçlarımızı yumuşatır.

İnce telli ve sönük saçlar saç kremi saçları yumuşattığı için saç kremlerinden şikayet edebilirler, bu yüzden ince ve sönük saçlı kişiler daha çok hacim serilerini tercih etmelerini tavsiye ederiz. Buradan hacim veren ürünlere ulaşabilirsiniz.

Başka bir konu ise durulanan ve durulanmayan olarak iki farklı saç kremi türü vardır. Tüm saç kremlerinin kullanış şekli aynıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta kremin diplere temas etmemesidir.

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar