Bakmadan Geçme Saç Bakım Tüyoları Saç Sağlığı Saça Dair

Saç Sağlığını Bozan En Büyük Yanlışlar

Saçlarımız sağlıklı olsun istiyoruz, peki biz sağlıklı bir saça kavuşmak için ne yapıyoruz. Sağlıklı saçlara sahip olmak için şüphesiz bizim de yapmamız gerekenler var.

Günlük olarak yapılan saç yıkama ve tarama işlemlerinde saçımızdaki yıpranma miktarı minimumdur. Ancak ısı ile yapılanlar başta olmakla birlikte bazı işlemler saçlarımızı dıştan içe doğru yıpratır. Yıpranan saç ise kopmaya başlar.

Saçlarımızı yıpratan bazı işlemleri sıralayacak olursak, saçlarımızı kuruyken fırçalamak saçta yıpranmalara yol açabilir. Saç esnekliği saç nemliyken artar. Saç kuruyken kendi boyunun 20%si oranında esner ve kırılır bu nedenle saç kuruyken taranmamalıdır. Saç nemliyken 50% oranına kadar esneyebilir. Saça nemliyken şekil verilmesi bu yüzden önemlidir.

Saçın en büyük nem kaynağı sudur, bu nedenle saçımız yıkandıkça ihtiyacı olan nemi kazanır. Eğer bu durum size yeterli gelmiyorsa nem veren şampuan kullanmanızı tavsiye ederiz. Kazandığı nemi uzun süre koruyabilmesi için saç kremi ve bakım maskelerinin kullanılması da önemlidir.

Saçımıza en büyük zararı ise ısı kaynaklı fön, düzleştirici, maşa gibi işlemler vermektedir. Sürekli yapılan bu işlemler bir müddet sonra saçlarımızdan yıpranma ve kopmalara neden olacaktır. Saçlarımızın sıcağa karşı direncini artırmak için “ısıdan koruyucu” saç bakım ürünleri kullanmamızda ve saçlarımızı bakım maskeleri ile desteklememizde fayda var.

hair-accessories

Perma, defrize, Brezilya fönü gibi işlemler ise şimdiye kadar bahsedilenlerin aksine saçın yüzeyinde değil, iç yapısında tahribata neden olan işlemlerdir. Bu işlemlerin temelinde saçın içerisinde bulunan sülfür bağlarını kopartıp yeniden istenen şekilde ( düz/ kıvırcık) bağlama yöntemi ile saç şeklini uzun süreli değişimi söz konusudur. Bu işlemlerin profesyonel kişilerce uygulanması önem taşır. Çünkü, bu işlemler sırasında dönüşü olmayan hatalar yapılabilir, bu durumda saçın bakım ürünleri ile onarılması mümkün olmayabilir. Saçlarınızı kesmek durumunda kalabilirsiniz, ama siz kesmeden önce Revamp’ı deneyin.

elise-dumontet-hair-021

Krepe işlemi de saçımızı yıpratan ve sağlığını bozan bir başka işlemdir. Krepe ile saçın uzama yönüne ters taranan saç bu şekilde zamanla zarar görür.

Saç sağlığını etkileyen bir başka şey ise çok keskin renk geçişleridir. Örneğin siyah renk saçtan sarı renk saça dönmek saçın yapısına ciddi anlamda zarar verir. Saçı bu denli değiştirmek için güçlü açıcılar ve kimyasallar kullanılması gerekir, bunlar ise saça zarar verir. Burada hemen yine Revamp ürününden söz edeceğiz. Çünkü Revamp, saçı açıcı ve boyanın zararlı etkilerine karşı koruyan bir üründür. İncelemenizi öneririz.

Saçlarımızı şekillendiririz, toplarız değil mi? Peki bunların bile saç sağlığımızı etkilediğini biliyor muydunuz? Özellikle saçlarını çekerek ve çok sıkı toplayanlar dikkat! Sürekli bu şekilde toplanan saçlar zamanla kopmaya başlayacaktır.

march-fashion-spread-model-close-up-portrait-red-lips-cat-eye-tousled-hair-mar-13-p62

Saç normal koşullarda kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir lif yapısıdır. Ancak yapısal eksiklikler sonucu veya fiziksel zorlamalar sonucu saçımız incelebilir, kolaylıkla yıpranıp kopabilir ve kayıp yaşayabilir. Saç ve beslenme ilişkisi de oldukça önemlidir. Saç sağlığı, sağlıklı ve yeterli beslenme ile doğrudan orantılıdır. Sağlıklı bir saç için yeterli oranda protein alınmalı, demir, çinko, b-12, folik asit eksikliği, vejetaryen beslenme gibi faktörler saç sağlığını olumsuz etkiler.

Bunun yanı sıra saça dışarıdan uygulanan şekillendirme yöntemleri saça fiziksel tehdit oluşturabilir. Sık yapılan kimyasal işlemler ve şekillendirme işlemleri en sağlam saç yapısında dahi kırılma ve kopma yaratır.

Peki, sağlıklı bir saç için ne yapmalı?

  1. Saç ıslakken taranmalı ve şekillendirilmelidir.
  2. Maşa kullanımını sık yapmak yerine, arada bigudi ile şekillendirme yapılabilir.
  3. Düzleştiricileri her gün kullanmak yerine, saçı fırça ile şekillendirmek tercih edilebilir.
  4. Saç daha sık yıkanmalı, yıkama sonrası saça nem ve protein veren bakım maskeleri kullanılmalıdır.
  5. Saçın doğal rengine yakın boyalar tercih edilmelidir.

 

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar