Bakmadan Geçme Biraz da Eğlenelim Değişen Saç Modası Güzellik & Moda

İlk saç kurutma makinesini merak ediyor musunuz?

Saç kurutma makinesinin icadından önce insanlar bu iş için elektrikli süpürge kullanıyordu. Evet evet, yanlış duymadınız elektrikli süpürge saç kurutma işlemi için kullanılan bir özellik de kazanmıştı. Çok merak ettiniz değil mi? Gelin saç kurutma makinesi nasıl icat edilmiş, eski saç kurutma makineleri nasılmış birlikte bakalım.

1910’larda elektrikli aletler icat edilir ve yaygınlaşmaya başlamıştı. Bununla beraber farklı kullanım amaçları da ortaya çıkmaya başladı. İlk elektrikli süpürge reklamlarında da saçını bu makine ile kurutan bir kadın resmi kullanılmıştı. Reklamlarda bu cihazı alanlara, süpürgenin emici özelliğinin yanı sıra üfleyici özelliğinden de yararlanılması öneriliyordu. O dönemdeki elektrikli süpürgelerinin üfleme özelliği de mevcuttu.

Metallic hair-dryer, with a young woman underneath, in the 1930's. Séchoir à cheveux métallique, avec une jeune femme en dessous, dans les années 1930.

Basit bir kurutma görevi gören havlunun yeterli olmadığını bilen kadınlar bu önerilere uydu ve elektrikli süpürgelerinin ucuna hortum takmak suretiyle üfleme özelliğinden de faydalandılar. Ve inanmayacaksınız ama kuaförlerde bile bu yönteme başvuruluyordu.

Veee ilk saç kurutma makinesi icadı Fransız tasarımcı Alexandre-Ferdinand Godefroy’un bir gaz sobasına bağlı ve bir başlığı olan özel bir koltuk mekanizması icat etmesiyle başlamıştı. Bu cihazların ardından ortaya çıkan ilk saç kurutma makineleri başlarda oldukça büyük ebatlara sahipti. Kişiler bu makinelerin altına oturup üfleyen sıcak hava ile saçlarını kurutuyorlardı. Büyük olmasından dolayı taşıması zor olan bu makineler sadece kuaförler gibi belirli yerlerde bulunuyordu.

Zaman geçtikçe saç kurutma makineleri farklı formlar kazanmaya başladı.

85681_1

53e48d0cdca492020d0001bd14400551862262048jpg-728x728

 

Günümüzde kullanılan elektrikli saç kurutma makineleri, elektrikli bir ısıtıcıyla bir pervaneyi döndüren elektrik motorundan oluşan basit bir yapıdan oluşuyor. Saç kurutma makinelerinin bu günkü şeklini alabilmesi elektrik motorlarının boyutunun küçülmesiyle mümkün oldu. Dünyada geliştirilen ilk iki model ABD’de 1920 yılında satışa çıktı ve saç kurutma makineleri Amerika’dan bağımsız olarak kısa süre sonra Almanya’da geliştirildi.

 

ekran-alintisi1

ekran-alintisi3

(Moskova’da bir kuaför salonundan)

Günümüzde ise saç kurutma makineleri işlevsellik olarak gelişti ve boyut olarak oldukça küçüldü. Kadınlar saçlarını hem kurutabiliyor hem de saç kurutma makinesine takılan çeşitli aparatlar ile şekillendirebiliyor.  Eskiden sadece kuaförlerde olan bu alet şimdi seyahat boyu ile çantamıza bile sığıyor ve her yere bizimle gelebiliyor.

 

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar