Bakmadan Geçme Biraz da Eğlenelim Saça Dair

Saçlarımız Hakkında İlginç Bilgiler

Vücudumuzda toplam olarak yaklaşık olarak 5 milyon adet saç bulunduğunu biliyor muydunuz?
Ortalama bir kafa derisinde 100,000 ile 150,000 arasında saç teli vardır. Bu kadar saçı sadece baş bölgemizden çıkartıyoruz. Vücudumuzda toplam olarak yaklaşık olarak 5 milyon adet saç bulunduğunu biliyor muydunuz?

Yılda 16 km saç uzattığımızı biliyor muydunuz?
Evet, şaşırtıcı değil mi yanlış değil 16 kilometre saç uzatıyoruz. Bu ayda 1.3 kilometre yani 1300 metre saç uzunluğu yapar. Düşününce mantıksız geliyor olabilir. Ancak hiç de öyle değil kafamızda 100,000 ila 150,000 adet civarlarında saçımız olduğunu söylediğimiz için ayda bir saç teli başına ortalama 1cm civarında uzama yapıyor.

Her bir saç teli ortalama 100 gr taşıyabileceğini biliyor muydunuz?
Saç öyle kuvvetli bir şeydir ki her bir saç teli 100 gramlık bir baskıya dayanabilir. Evet evet 100 gram yani 10 adet saç telini yan yana tuttuğunuzda 1kg ağırlık taşıyabiliyorsunuz. Ortalama bir kafa saç, kafa derisi yeterince güçlüyse 10-15 tona kadar ağırlık kaldırabilir.

insan-sacinin-omru-ortalama-3-7-yil-arasi_780x376-qguhown6gd

Erkeklerin kadınlara göre 6 kat daha fazla dihydrotestesteron hormonu ürettiğini biliyor muydunuz?
Hormonların saçlarla ilgili ilginç bilgiler konumuzla alakası ne demeyin çünkü bu hormon kafamızdaki saç dökülmesi problemine sebep olan ve birçok erkeğin belki de en azılı düşmanı bile olabilir.

İnsan saçı bağımsız olarak uzar. Yani her bir saç teli kendi döngüsünde bulunur. Saçlarımızın hepsi aynı döngüde olsaydı sürekli tüy dökerdik.

En yüksek mitoz oranı (hücre bölünmesi) saçta olur. Ortalama bir saç günde 0.3 mm, ayda 1 santim uzar.

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar