Bakmadan Geçme Keratherapy Organic Colour Systems Saça Dair Saçın Yapısı Top Ürünler

Saç neden ve nasıl beyazlar?

Yaşlanmak, her ne kadar istemesek de herkesin yaşayacağı bir deneyim olacak.  Doğanın kanunu olan yaşlanmanın vücutta bazı değişiklere neden olduğu da aşikâr… Bu değişikliklerden en can sıkıcısı ve özellikle kadınların en sevmediği beyazlayan saçlar…

Gelin hep beraber saç neden ve nasıl beyazlıyor öğrenelim.

Saça renk veren madde “melanin” dir. Yaşlanma süreci bütün vücutta gerilemeye yol açtığı gibi, saç foliküllerinde melanin üretiminde de azalmaya sebep olur.  İşte beyazlamanın asıl sebebi melanin maddesinin vücutta eskisi gibi olmamasıdır.

Saçta yalnızca iki tür pigment bulunur : Koyu renk (eumelanin) ve açık renk (phaeomelanin). Pek çok farklı saç rengi bu iki pigmentin karışmasıyla ortaya çıkar.

Saçın beyazlaması aslında hücresel bir pigment kaybından başka bir şey değildir. Saç kökünde melanosit üretimi devam ettikçe, saçlarımız olağan rengi ile uzamaya devam eder. Ancak yirmili yaşlarımızı geride bırakırken saç köklerimizdeki melanosit üretimi de azalmaya başlar. Üretim yavaşladıkça saç kökü yeni çıkan saçlara renk verememeye  ve yeni saç telleri de beyaz çıkmaya başlar.

Saç Erken Yaşta Neden Beyazlar?

En önemli sebebi genetik yatkınlık olmakla beraber, stres ve bazı hastalıklar da saçta beyazlamaya yol açabilir.

Saçın beyazlamasının normal bir şekilde yaş ilerlemesi ile ilgili olduğu herkesçe bilinen bir durumdur ama bu sorunun bulunduğumuz dönemdeki çok sayıdaki gençte de yaygınlık göstermesi akla diğer etkenleri de getirmektedir.

beyaz-sac

1- Stres Saç Beyazlatır mı?

Günümüz hayat biçimi birlikteliğinde çok aşırı sıkıntı ve gerginlik getirmektedir. Stres her hastalığın sebebi olabileceği gibi uzun müddet maruz kalınan bu etken, saç beyazlaması ile neticeleniyor.

2- Genetik Faktörlerden Dolayı Saç Beyazlaması

Çok fazla özelliğimizi anne ile babadan almaktayız. Genler ile kontrol edilen durum, şayet anne ya da babanızda varsa ve sizlere de geçmişse saç beyazlamasından kaçmanız çok zahmetlidir.

Saçın erken yaşta beyazlaması kadın ve erkekleri erken yaşta saç boyamaya itiyor. Bu noktada saç boyamayı erteleyebildiğiniz kadar erteleyin. Erteleyemediğiniz durumlarda ise organik içerikli saç boyalarını tercih edin. Organik boyaların, saça verdiği zarar normal boyalara göre minimum orandadır.

Saç boyamak kadınlar için zaman geçtikçe daha sıkıntılı bir hal alıyor. Kuaförde vakit geçirmek artık çekici gelmiyor. Bunun için geliştirilen alternatifler de mevcut. Mesela dipten gelen beyazları kapatıcı sprey Keratherapy Perfect Match diye bir ürün var piyasada. Beyaz saç problemi yaşayanlar ve vakit sıkıntısı çekenler, ya da daha az boyama yapmak isteyenler için bir göz atın deriz. Ürün ismine tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar