Markalar Moroccanoil Organic Colour Systems Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler

Elektriklenen saçlar için çözüm önerileri

Elektriklenen saç birçoğumuz problemi. Görünüm olarak bizi oldukça rahatsız edici bu durum saçlarımızın kırılmasına da sebep oluyor.  Elektriklenen saça şekil vermek zordur ve saçlar yıpranmış ve cansız görünür.

Saçınızın elektriklenmemesi için birkaç yöntem önerimiz olacak. Ama ilk maddemiz artık elektriklenmiş saçlar için.

Saçın Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

Elbiseleri asmak için kullandığınız metal askıları kullanarak saçlarınızdaki elektriklenmeyi yok edebilirsiniz! Bunu daha önce duymuş muydunuz?

eltr

Metal askılar saçlarınızdaki elektrik akımlarını emerler. Yukarıdan aşağı hareketlerle bir süre saçınızda gezdirdiğinizde elektriklenmenin gittiğini göreceksiniz. Hadi bakalım, deneyin ve görün!

Saç Elektriklenmesi Nasıl Önlenir?

Peki elektriklenmeyi önlemek için neler yapılabilir? Saçlarınızın elektriklenmesinin önüne geçmek için dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

 

1) Tarak Seçimi

Saçlardaki elektriklenme taramaya bağlı olarak oluşan enerji yükünden kaynaklanır. Saçlarınızı kuruyken taradığınızda elektriklenmenin çok daha fazla olduğuna şahit olabilirsiniz. Çünkü plastik tarakla saçlarınızla temasa geçtiğinde elektriklenme oluşur. Öncelikle tarak seçiminizi gözden geçirmenizde fayda var. Seyrek dişlere sahip bir tarak kullanarak bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Plastik taraklar yerine daha doğal malzemelerden yapılmış taraklar elektriklenmenin önlenmesi için uygun seçimdir. Ahşap taraklar kullanarak bu sorunu alt edebilirsiniz.

tarak

2) Şampuan Seçimi

Elektriklenmenin en önemli sebeplerinden biri saç tipinize uygun şampuan kullanmamanızdır. Kuru ya da yağlı bir saç derisine sahipseniz buna uygun bir şampuan seçimi yapmalısınız. Aksi taktirde, saçlarınızı yıkadıktan sonra özellikle de sıcak fön ile saçlarınızı kuruttuktan sonra saçlarınız aşırı bir şekilde elektriklenecektir.

clarifying-shampoo-1

Bu yüzden tarak seçiminin yanı sıra elektriklenmeyi azaltıcı etki gösteren şampuanları da tercih etmelisiniz. Ayrıca saçlarınızı yıkarken de, kuruturken de, şekillendirirken de mutlaka nazik davranmanızda fayda var. Sert hareketlerle, hırpalayarak yapacağınız uygulamalar saçınızın çok daha fazla elektriklenmesine ve kabarmasına sebep olabilir. Bu yüzden aynı özeni saçlarınızı havlu ile kuruturken de göstermelisiniz. Hızlı ve sert hareketler yerine daha yumuşak hareketler kullanmalısınız.

3) Saçlarınızı Fazla Yıkamayın

Eğer saçlarınızı çok fazla yıkıyorsanız, saçlarınızın elektriklenmesinin sebebi bu olabilir. Saçlarınızı gün aşırı ya da 2 günde bir yıkamanızda fayda var. Kuru saç tipine sahipseniz elektriklenme sorunu diğer saç tiplerine göre sizde çok daha olacaktır.

Özellikle kuru saç tipine sahip kadınlar aşağıdaki 2 şeye dikkat etmelidir;

  • Mutlaka Saç kremi kullanmalıdır,
  • Duş sonrası saçlarınızı fön makinesi ile kuruturken çok uzun süre kullanmamaya dikkat edin. Hatta mümkünse hafif nemli bırakın ve doğal bir şekilde kurumasına izin verin. Eğer vaktiniz yoksa ve fön makinasını kullanmak zorundaysanız, ısının orta seviyede olmasına özen gösterin. Saçlarınızın aşırı sıcağa maruz kalması elektriklenmeyi arttıracaktır.

1419858417833

4) Argan Yağı ya da Argan Yağlı ürünlerle Bakım Yapın

Argan yağı, saçların elektriklenmesini önleyen bir yağdır. Bu yüzden haftada bir argan yağı maskesi yapmalısınız. Eğer maske yapmak için yeterli vaktiniz yoksa veya üşeniyorsanız en azından kullandığınız şampuan, saç kremi ya da saç bakım ürünlerini seçerken içeriğinde argan yağının bulunmasına özen gösterin. Bakım yağı konusunda size 2 farklı ürün önerebiliriz. Birinci ürün Moroccanoil Bakım Yağı ki, argan yağlı bakımın öncüsü bir markadır. İkincisi ise Organic Colour Systems Argan Oil Bakım Yağı… Bu iki ürün en iyi Argan yağlı bakımı size sunacaktır.

12547399_919119061469916_1845688966_n

Moroccanoil Treatment: Normal ve Light olarak 2 farklı seçenek mevcut.

pr_01_126

Organic Colour Systems: Organik saç boyalarının yanı sıra Argan Oil ürününü de tavsiye ederiz.

Ürünlere verilen linklerden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar