Goldwell Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler Schwarzkopf

Kepek Nedir?

Kepek Nedir?

Kadın ve erkeğin ortak problemi kepek… Peki, kepek nedir? Kepek saç derisinin pul pul şekilde dökülmesi olarak tarif edilebilir. Kötü hijyen ve şampuan kullanmama kepeğin olası nedenleri arasındadır.

Neredeyse herkes hayatında bir dönemde olsa bir şekilde kepek sorunuyla karşı karşıya gelir. Kepek dediğimiz gibi saç derisinin pullanması ve dökülmesidir. Ancak,  yaygın kepekten-örneğin gevşek veya sıkı pullanma- çok daha ciddi seboreik dermatit’e kadar değişen çeşitli kepeklenme çeşitleri mevcuttur.

Kepeğin en yaygın olanı stresten oluşabilen kepektir. Bu durum geçici bir durumdur. Stres altındayken saçınızda pullanma olduğunuzu fark edersiniz. Hafiften orta dereceye kadar olan kepeklenme piyasada satılan şampuanlarla, toniklerle ve kremlerle kolayca tedavi edilebilir. Buna örnek olarak Goldwell Scalp Anti Dandruff u önerebiliriz.

Ancak, şiddetli derecedeki kepeklenmenin doktorun yazdığı daha güçlü olan ürünlerle tedavi edilmeleri gerekebilir çünkü bunlar ciddi rahatsızlığa ve hatta saçlarda dökülmeye yol açabilir.

forfora

Kepek, iltihaplı olmayan bir saç derisi rahatsızlığıdır. Sık sık saç derinizi kaşımıyorsanız bu durum kızarıklığa yol açmaz. Eğer saç deriniz kırmızıysa, farklı bir saç derisi sorununuz olabilir, bu nedenle de bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

 

Kepeğin Olası Nedenleri

Kötü hijyen ve sık sık şampuan kullanmama

Yağ, tuz olarak zengin beslenme veya şekerli gıdalar

Eğer bu duruma yatkınsanız süt ürünleri yemek

Hormonsal değişiklikler ve dalgalanmalar

Psikolojik veya fiziksel stres

Soğuk veya kuru hava ve iklim

Tavsiyeler

Kepeğiniz tamamen geçene kadar kepek/kaşıntı için olan şampuanları ve kepek/kaşıntı için olan tonikleri her gün kullanmanızı öneririz ve daha sonra, birkaç hafta kadar gün aşırı düzenli kullandığınız şampuanla değiştirin. Mümkünse stresten uzak durun. Saçlarınızı çok sıcak yıkamamaya özen gösterin. Bu saç deriniz için zararlı bir davranış olacaktır.

Kepeği ve kaşıntıyı gidermek için haftada bir kez,  pul pul dökülen saç derisi için olan ürün kulanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar