Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Jojoba Yağının muhteşem faydaları!

Jojoba Yağının Saçlar için 6 Faydası

Saç bakım ürünlerinde Jojoba bitkisinin adını sıkça duyarız, peki nedir, ne işe yarar bu jojoba?

Jojoba yağı, içerdiği doymamış yağ asitleri ve B1, B2, A, B6, E vitaminleri sayesinde saçlarda ve ciltte faydalı değişikliklere neden olur. Özellikle saçlarda düzenli kullanımında, saç güzelliğini ve sağlığını artırmanızda size yardımcı olur.  Jojoba bitkisinden elde edilen Jojoba Yağı aslında doğal halinde bir yağdan ziyade akışkan bir sebum gibidir.

  1. Doğal Saç Yağı ile Benzerlik

Jojoba yağını diğer bitkisel saç bakım yağlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri, moleküler yapısıyla, doğal saç yağına en yakın olan bitkisel yağ olmasıdır.

Saç derisinin ürettiği doğal saç yağına çok benzeyen Jojoba yağını, hem yağlı hem de kuru saç derisi için tercih edilebilir. Normalde, dışarıdan haricen kullanılan birçok ürün, saç derisinin harmonisinin bozulmasına neden olur. Ancak Jojoba yağı bu düzeni en az düzeyde etkileyerek faydalarını göstermeye başlar.

  1. Onarıcı ve Besleyici Etki

Jojoba Yağı, bitkisel yağlar arasında en zengin mineral ve vitamin yoğunluğuna sahip yağlardan biridir. %98 doymamış yağ, A, B1, B2, B6, ve E vitamini (yüksek miktarda) ve bitkisel serumlar içerir. Bu güçlü yapısı nedeniyle uygulandığında saçlarınızı hızla beslemeye başlayarak saç sorunlarını azaltmaya ve engellemeye yardımcı olur.

Saçlarınıza en iyi etkiyi yapması için kullanacağınız güzellik ürünlerinde kullanılan bitkilere dikkat etmelisiniz.

jojoba-yağının-faydaları

  1. Yoğun Nemlendirici

Saç diplerini derinlemesine nemlendiren Jojoba Yağı, kısa sürede saçlarınızın bu nemi emerek daha ışıltılı, parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda barındırdığı zengin mineral ve vitaminli yapı, saçlarınızın nem kazanırken beslenmesine de yardımcı olarak, saçlarınızı güçlendirir. Jojoba yağının nemlendirici ve rahatlatıcı etkisi sadece saçlarda değil, vücudun birçok bölgesinde kullanılmasına uygun olur.

  1. Antibakteriyel

Jojoba yağı aynı zamanda anti bakteriyel oluşuyla da bilinir. Böylece saç diplerinde bakteri kaynaklı enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Saç sağlığını tehdit eden bu bakteri tabanlı problemler zamanla önemini artırarak ciddi saç kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru saç temizliği, saç bakımında her şeyden önce gelir.

  1. Saç Kaybını Önleyici Etki

Jojoba yağı bazı durumlarda saç kaybını önleyebilir. Eğer yukarıda bahsedilen faydaların zıttı bir durum nedeniyle saç kaybı yaşıyorsanız, Jojoba Yağı bunu aşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin saç kaybınızın asıl nedeni saç kuruluğu veya saç diplerinde oluşmuş bakteri kaynaklı bir enfeksiyon ise, Jojoba yağı bu etkiyi azaltacağından, saç dökülmesini yavaşlatacaktır. Ancak kesin tanı ve doğru tedavi yöntemi için, saç dökülmesi konusunda bir cilt uzmanına danışmanızı öneririz.

jojoba-beans

  1. Saç Uzatan ve Güçlendiren Destek

Bahsettiğimiz gibi Jojoba yağı B1, B2 ve B6 vitamini içeriyor. Bilimsel araştırmalara göre, B vitaminleri saç uzaması ve güçlü saçlar için yeteri düzeyde alınıyor olmalı. Saç uzamasını destekleyen ve saçları güçlendiren B vitamini çeşitleri, Jojoba Yağında bulunuyor. Ancak günlük B vitamini ihtiyacınızı yumurta, et ve süt gibi besinlerle tamamlamanız gerekmektedir.

 

Önemli Uyarı: Alerji testi yapınız. Daha önce Jojoba Yağı kullanmadıysanız, bileğinize biraz sürerek alerji testi yapabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra herhangi bir kızarma kaşıntı veya benzer reaksiyon görürseniz kullanmayınız.

Kaynak

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar