Saç Bakım Tüyoları Saç Sağlığı Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Lavanta Yağının Saça Faydaları

Lavanta Yağının Saça Faydaları

Kendine has, mis kokusuyla lavanta bitkisini bilmeyen yoktur. Biz her ne kadar sabun, oda parfümü ve benzeri şekilde evimizde bulundurmuş olsak da, lavantanın ve lavanta yağının birçok faydası var. Biz bu faydalardan saçlarımız için olanları sizinle paylaşacağız.

lavanta1

-Saç dökülmesini kontrol eder.

Saç dökülmesinin genetik, strese bağlı, beslenme yetersizliği gibi birçok sebebi var. Eğer stresli zor bir dönemden geçiyorsanız ve bu durumun saçlarınızda etkilerini gördüyseniz, lavanta yağı saçlarınızın stresten en az şekilde etkilenmesine yardımcı olacaktır. Lavantanın bu faydası kan dolaşımını hızlandırmasından gelmektedir. Kan dolaşımının hızlanması saçın sağlıklı olmasına fayda eder ve dökülme azalır ya da yok olur. Lavanta yağını saç derinize masaj yaparak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Saç derisinde mantar oluşumu önler.

Lavanta yağı ile kuru saç derisine yapılacak masaj bu durumun engellenmesinin yanında daha önce bölgede mantardan dolayı dökülmüş saçlar varsa bir kaç ay içerisinde çıkmasına yardımcı olur.

fft20_mf4123499

-Kepek Tedavisi

Kepek baş derisinin pul pul dökülmesi şeklinde görülür. Nem eksikliği, çevresel faktörler, hava kirliliği, stres kepek oluşumunda etkendir. Eğer kafa derisinde kepek problemi ve kaşıntı varsa 15 damla lavanta yağıyla 2 kaşık zeytinyağını karıştırıp, 10 saniye kadar ısıtarak, çok ılık olan bu karışımı kafa derinize sürünüz. Kepek probleminiz ortadan kalkacaktır. Başka bir önerimiz ise, lavanta yağı karışımıyla elde ettiğiniz bir miktar suyla saçınızı durulayıp 15 dakika bekletin. Kuruduktan sonra kepeklerden arınmış, hoş kokulu ve parlak bir saç sizin olacaktır.

lavanta-yağı4

-Saçı yumuşatır

Birçok saç bakım ürününde lavanta içeriği bulunduğunu görmüşsünüzdür. Lavanta yağı tek başına bir saç kremi kadar olmasa da saçı yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bu etkiyi tek başına lavanta yağı ile elde edemeyebilirsiniz, bu yüzden saç kreminizin içine birkaç damla lavanta yağı damlatarak hem ekstra yumuşaklık hem de mis gibi bir koku elde edebilirsiniz.

 

-Bit ve Sirke Tedavisi

Şampuanla saçınızı yıkamadan 20 dakika önce lavanta yağıyla yapacağınız masaj bit ve sirkeleri kafanızdan uzaklaştırır, yumurtalarını öldürür.

lavanta-yagi-kullanimi1

 

Lavanta yağı saçta nasıl kullanılır?

Lavanta yağı saçı besleyen ve saça parlaklık veren bir yağdır. Saçı nemlendirici ve güçlendirici etkisi vardır.  Lavanta yağını tek başına ya da başka diğer yağlarla da kullanabilirsiniz. Susam veya zeytinyağı ile karıştırdığımız lavanta yağı rahatlıkla saça uygulanabilir.

Lavanta yağı temiz saç diplerine uygulanır. Lavanta yağı bu şekilde saça haftada bir kaç kez uygulanabilir. Saça iyice yedirilen yağ streç film veya bone eşliğinde bekletilmeli ve diplerine yağın iyice ulaşması sağlanmalıdır. Yarım saat beklettikten sonra saç yıkanabilir.

Lavanta yağı kürünü haftada bir iki kez yapmak saçların güçlenmesini sağlayacağı gibi nemlenmesine de neden olur. Saç bakımında lavanta yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar