Bakmadan Geçme Herkes Bunu Konuşuyor

Bacak Bacak Üstüne Atmak Sağlığınızı Olumsuz Etkiliyor!

Bacak Bacak Üstüne Atmak Sağlığınızı Olumsuz Etkiliyor!

Birçoğumuz farkında bile değiliz fakat kadınların büyük bir kısmı otururken bacak bacak üstüne atıyor. Bu şekilde bir oturuş seksi ve çekici bir görüntü oluştururken, bir yandan da sağlığı olumsuz etkiliyor. İşte Brightside’ın derlediği, sizler için düzenlediğimiz bu içeriğimizde bacak bacak üstüne atarak oturmanın zararlarını göreceğiz.

 

Her şeyden önce bacak bacak üstüne atarak oturmanın kadınlık, dişilik ve seksilik gibi algılarla özdeşleştiğini biliyoruz. Ki bu bile başlı başına bir zarardır.

h_1404469479

Felçlere neden olabilir.

9-laptop-kadin-pantolon-bacak

Uzun bir süre aynı pozisyonda oturmak veya sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmak felçlere neden olabiliyor.

Kan basıncını yükseltiyor.

56cd653867b0a976d88eb5fc

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak vücudun kan basıncını yükseltiyor. Bunun sebeplerinden biri, bacak bacak üstüne attığınızda kanın bacaklarınızdan göğsünüze doğru harekete geçiyor olması ve kalpten fazla miktarda kanın pompalanıyor olması. Diğer bir sebep ise bacak kaslarınızın izometrik hareketleri kan akışına karşı olan direnci arttırıyor.

Kan basıncınızla ilgili herhangi bir probleminiz yoksa, daha sağlıklı bir hayata sahip olmak ve dolaşım bozukluğunu önlemek için bu pozisyonda oturmaktan kaçınmalısınız.

Eklemlerin yerinden oynamasına sebep olabiliyor.

uncut_page__240447209

Uzun süre bu pozisyonda oturmak pelvik (leğen kemiği ile ilgili) dengesizliğe sebep olabilir. İç kalça kaslarını daha kısa, dış kalça kaslarınızı daha uzun hale getirir. Bu da, eklemlerinizin yerinden oynamasına sebep olur.

Kılcal damar lezyonlarının oluşma riskini arttırır.

b_a4cee9f87d8d47f6a235d9f40a346dc5

Varisli damarlara sahip olma konusunda en büyük rolü genleriniz üstlense de, uzun süre bu pozisyonda oturmak varis oluşumunu tetikliyor. Damarlarda bulunan küçük kapaklar, kanın yanlış yöne akmasını engelliyor. Bacak bacak üstüne atarak oturmak kan basıncınızı arttırır, kan akışını engeller ve damarların incelmesine, zayıflamasına, kanın geriye doğru akışına neden olur. Böylece kan bacaklarda toplanır ve damarlarınız şişer.

Sonuç olarak, günde üç saatten fazla bu pozisyonda oturmak bel ve boyun ağrıları ile kambur bir duruşa sebep olur.

 

Şimdi bütün bunları aklınızda bulundurmalı ve bu pozisyonda oturmadan evvel bir daha düşünmelisiniz!

Kaynak

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar