Saç Sağlığı Saç Tipine Göre Öneriler Saça Dair Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Nasıl bir tarak seçmeliyim?

Saçlar kadın erkek ayırt etmeksizin herkesin en önemli aksesuarıdır. Saçlarımıza bakım ürünleri, serumlar, spreyler, yağlar kullanarak sağlıklı görünmesi için elimizden geleni yapıyoruz, peki ya doğru tarağı kullanıyor muyuz hiç düşündünüz mü? Saçlarımızın sağlığı için seçeceğiniz tarakta çok önemlidir.

Sadece sabah kalkınca mı saç taranmalıdır? Hayır, saç taramak tüm gün boyunca önemlidir. Çünkü sadece güzellik için değil, saçımızın sağlığı için de saçı doğru taramak önem taşır. Peki, ama kendimizi o iyiyse iyi hissettiğimiz saçlarımızı taramak için hangisini kullanmalıyız; tarak mı fırça mı?

Ne zaman tarak, ne zaman fırça kullanmamız gerektiğini bilmek ve doğru seçimi yapmak, çok daha güzel, parlak saçlara kavuşmamızı sağlayabilir.

Tarak ya da fırçanızı nasıl seçersiniz? Doğru bir seçimin saç sağlığımız üzerinde önemli bir role sahip olduğu bir gerçek. Yanlış yapılan seçimler saçları kırıyor, mat ve sağlıksız bir görünüme sebep olabiliyor. Hatta bu bilinçsiz tercih saçların uzamasını bile yavaşlatabiliyor.

Peki, ne zaman tarak, ne zaman fırça kullanmalı? Tarak ya da fırça seçerken nelere dikkat etmeli.

Çok eski zamanlarda, fildişi ya da balina kemiğinden yapılan taraklar kullanılıyordu. Neyse ki bugün karışmayan, düğümlenmeyen saçlara sahip olmak için o taraklara ihtiyaç yok. Fildişi ya da balina kemiği olmasa da oldukça kaliteli taraklar mevcut. Tabi ki bu konuda da dikkat etmemiz gereken hususlar var…

Öncelikle kullanacağınız tarağın dişleri kırık olmamalıdır. Tarağın üzerinde  saçı çekecek herhangi bir yarık olmamalıdır. Elektriklenen ve kabaran saçlar için hayat kurtaracak önerimiz,  plastik yerine boynuz ya da ahşap olan tipte tarakları tercih ederek saçlarınızın elektriklenmesini ve kabarmasını önleyebilirsiniz.

Boynuz tarak keratin yapısı ile saç uçlarının kırılmasını da önler. Saçlarınız ıslakken, banyodan sonra tarak kullanmanız en ideali. Şampuan yaptığınız sırada tarak kullanmaktan kaçının, çünkü şampuan saç kütiküllerini açar ve saç hassaslaşır. Krem uygulaması yaptıktan sonra saçınızı tarayabilirsiniz. Eğer saçlarınız kısa ya da orta uzunluktaysa yaklaşık 25 santimetre boyunda, klasik bir tarak işinizi görecektir. Eğer uzun saçlara sahipseniz tarağınızın dişlerinin klasik bir tarağa göre daha aralıklı ve seyrek olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Tarağınızı haftada bir kez kullandığınız şampuanınızla yıkamayı ihmal etmeyin. Eğer yağlı saçlara sahipseniz bu zaman daha da kısalabilir.

s-f0289e7196eb7e0af45e8b7a6a852a5bd821f51b

Elektriklenen, karışan ve şekli bozulan saçlara eski formunu vermek için birkaç fırça darbesi yeterli olabilir. Saç fırçalamayla ilgili, belki bilmediğiniz ilginç bir gerçek de yorgunluğu giderdiği. Bunun nedeni masaj görevi görerek baştaki kan dolaşımını hızlandırması. Saçlarınızı yıkamadan önce iyice fırçalayarak en iyi sonucu alabilirsiniz.

Gür ve uzun saçlar için çok büyük, geniş fırçalar ideal. Bu fırçaların tellerinin de uzun olması saçların içine işlemesi için gerekli. Daha ince telli ve kısa saçlar için çok büyük formda olmayan fırçalar tercih edilebilir. Bu tip saçları olanların fırça seçerken dikkat etmesi gereken şey ise fırçanın tel uçlarının, kafa derisini tahriş etmeyecek şekilde yuvarlanmış olması. Fırça seçerken doğalmalzemeden yapılmış kıllara sahip olanları tercih edebilirsiniz. Bu tip fırçalar saçları sentetik malzemeli olanlar gibi yıpratmıyor.

Saç fırçanızı da haftada bir kez üzerinde kalan tüm saçlardan arınacak şekilde temizleyin ve şampuanlı suyun içinde yaklaşık 10 dakika temizlenmeye bırakın, ardından iyice çalkalayın. Ters çevirerek kurumaya bırakın.

Tarak seçmek için tık tık

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar