Saç Bakım Tüyoları Saç Sağlığı Saça Dair Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Sağlığa faydaları ile tüm dünyada popülerlik kazanan yeşil çay çok iyi bir antioksidan kaynağıdır ve yeşil çayın saça sağlığına da faydalı olduğu bilinmektedir.

Daha çok metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için tercih edilen yeşil çay aslında saç bakımı ve saç sağlığı açısından da büyü önem taşır. Biz de bu yazımızda yeşil çayın saça faydalarından bahsedeceğiz.

Yeşil çayın faydalarını araştıran uzmanlar, saçta oluşan kepeğe, zayıf saç köklerinin güçlenmesine ve kalıtımsal olmayan saç dökülmesine karşı etkisi olduğunu belirtiyor.

yesil-cay-ile-kilo-verme-nasil-zayiflanir

SAÇ KÖKLERİNİ UYARIYOR

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre 2007 yılında Kore’de Seul Ulusal üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma da yeşil çayın içinde bulunan epigallocatechin-3-galat veya diğer adıyla EGCG’nin saç büyümesini teşvik ettiği, hücreleri güçlendirerek yeni saç oluşumuna yardımcı olduğu belirlenmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi de benzer bir açıklama yaparak; yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmasının saç uzamasını da hızlandırdığı yönünde fikir beyan etmiştir. Yalnız buradaki önemli husus araştırmalara katılan kişilerin, kalıtsal saç dökülmesi sorunu olan değil, stres, beslenme ve çevresel faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi yaşayan kişiler olduğunun altı çizilmelidir. Yeşil çayın kalıtsal saç dökülmesini önlediğine dair bir araştırma bulunmuyor.

ŞAMPUAN VE KREMLERDE VAR

Yeşil çay içeriğinde panthenol maddesini barındırır, bu madde ise birçok şampuan ve kremde kullanılıyor. Panthenol maddesinin saçı güçlendirici bir etkisi var ve bu madde içerikli ürünler kullanmak saçta oluşan kırıkları onarıyor, saçların yıpranmasını önlüyor.

Yeşil-çay-Nasıl-hAZIRLANIR

KEPEĞE ETKİSİ

Kepek bilindiği üzere saç derisinin nemsiz kalmasından dolayı pul pul olması ve ölü derinin kuruyarak dökülmesidir. Saç ve saç derisi kuru kaldığında, neme ihtiyaç duyduğunda kepek sorunu ortaya çıkar. Yeşil çay kepeklenme ve saç derisindeki pullanma sorununa iyi geliyor.

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki, yeşil çay faydalı bir çay olmasına faydalı ancak her şeyin fazlası zarar biliyorsunuz. Yeşil çayı günde 2 bardak içmek saçlarınızın sağlıklı olması için yeterlidir.

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar