Bakmadan Geçme Goldwell Keratherapy Moroccanoil Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Şampuan hakkında bilmeniz gereken her şey!

Saç bakımının ilk aşaması olan, her ne kadar işlevi son yıllarda karmaşık hale gelmiş olsa da şampuanlar, esas olarak saçın yüzeyindeki sebum ve yabancı kalıntıları uzaklaştırarak saçı temizlemek görevindedirler. Şampuan seçiminde dikkat edilmesi gerekilen hususlar vardır. Bu yazımızda size bu şampuan kullanımı ve şampuan hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

duş1

Şampuan ürünleri, deri ve gözler için güvenli özellikte ve kullanım için uygun olmalıdır. Bu ürünler ayrıca iyi köpürme özelliğine sahip olmalı ve saçtan kolayca arındırılmalıdır.  Ayrıca şampuanların görünüşünün çekici ve kokusunun hoş olması tüketici açısından önemlidir. Şampuan kaplarının üzerinde temeldeki etiketleri dikkatle okuyun. Bu etiketler çok şeyi açıklar. Şampuan kuru, yağlı, dengeli saçlar için mi? Boyanmış rengi açılmış saçlar için mi? Zenginleştirilmiş mi? Zenginleştirilmiş ise hangi maddelerle? İlaçlı mı? Alerji yapmayan türde mi? Tıbbi maddelerle mi yapılmış yoksa suni maddelerle mi?

Deneyler protein maddelerle zenginleştirilmiş şampuanlardaki protein moleküllerinin, saç teli tarafından emilerek saçı beslediğini ortaya koymuştur. Geri kalan protein molekülleri ise saçı geçici olarak kaplar, daha sonraki yıkamada akıp gider. Bu proteinli şampuanlar saçları daha kolay biçime girecek bir hale sokar, telleri de hafifçe daha kalınlaştırır. Birçok şampuanın üzerindeki etikette ‘pH’ işareti vardır. Bu ‘asit ’ ya da ‘alkali ’ derecesini gösterir.

image (1)

Şampuanınızın saç türüne uygun olmaması saçınıza zarar verebilir. Uygun şampuan bulmak için ise deneme yanılma yolunu seçmeniz gerekir. Peki size uygun şampuanı nasıl anlayacaksınız! Şampuanın saçlarınızı ne dereceye kadar temizlediğine bakın. Saçlarınızın size nasıl geldiğine ve ne durum aldığına dikkat edin. Sürekli aynı şampuanın kullanılması saça olan etkisini azaltacağından zaman zaman değiştirilmelidir.

Şampuanların yıkama esnasında saçtaki sebum maddesini tamamen yok etmesi istenmez. Çünkü bu sebum saç ve saçlı deriye parlaklık ve yumuşaklık verdiği gibi, bakterilerden de korur. Bu sebeple saç çok sık yıkanmamalı ancak ihtiyaç hissedildiğin de yıkanmalıdır.

Yıkamalarda az şampuan kullanılmalı ve ikinci kez şampuanlamaya gerek duyulursa yapılmalıdır. Şampuanlar yoğun yapıda olmalarından ve saçtan kolay arındırılamadıklarından mutlaka sulandırılarak kullanılmalıdır. Saç, şampuan veya sabun ile yıkamadan sonra donuk, rengi gitmiş bir hal alır. Bu donuk saçtan kurtulmak için son durulama suyuna mutlaka asitli maddeler (sirke, limon) katmayı deneyebilirsiniz. Çünkü sirke, limon gibi asitli maddeler şampuan atıklarını arındırarak, suyun kirecini kırarak, saça yumuşaklık ve parlaklık verecek, aynı zamanda saç ve saçlı derinin pH’ını normal seviyeye getirecektir.

erkek-sac-bakimi-kepek-ile-basa-cikmak-750x400

Kısacası, saç tipinize uygun olmayan şampuan kullanımı, saçta ters etki yaratarak saçınız için olumsuz sonuçlar yaratabilir. Bu sebeple şampuanlar, saç özellikleri ve yapısı dikkate alınarak seçilmelidir. Kuru saçlar için nem şampuanı, yıpranmış saçlar için onarım şampuanı, yağlı saçlar için dengeleyici şampuanlar, boyalı saçlar için renk koruyucu ürünler veya dökülen saçlar için dökülme önleyici ürünler kullanmanız oldukça önemlidir. Saç tipinize en uygun ürünü dünyaca ünlü markaların profesyonel saç bakım ürünleri arasından seçebilirsiniz. Aşağıdaki linklerde size birkaç önerimiz olacak.

Moroccanoil Şampuan Çeşitleri

Keratherapy Şampuan Çeşitleri 

Goldwell Şampuan Çeşitleri

Loreal Şampuan Çeşitleri

Wella Şampuan Çeşitleri

Nashi Şampuan Çeşitleri

Schwarzkopf Şampuan Çeşitleri

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar