Evde Bakım Tüyoları Organic Colour Systems Saç Bakım Tüyoları Saç Tipine Göre Öneriler Saçınıza Göre Bakım Ürünleri

Yağlı saçlar için bakım önerileri

Yoğun günler geçiriyorsunuz ve güzellik rutininizi aksattığınızı düşünüyorsunuz öyle değil mi?  Bir de saçlarınız hemen yağlanıyorsa ve yağlı görünüyorsa işinizin daha zor olduğunu düşünüyorsunuz. Endişelenmeyin yağlı saçlar için birkaç ipucumuz var! Saçınızdaki kötü yağları atmak için bilmeniz gereken tek şey iyi olanları tutmaktır.

Saçlarımın Yağlanmasını Nasıl Durdururum?

Saç derimiz ve saç tellerimizde birçok doğal yağ bulunur. Hatta, saç derimiz her gün 2-4 gram arası yağ ( ya da sebum) üretir. Bu miktar kabaca ½ tatlı kaşığı ayçiçek yağına eşittir. Saç derinizin her gün üreteceği yağ miktarını değiştiremeyecek olsanız da, bunu kontrol altına almak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

sac-fircasi-nasil-temizlenir

Doğal kıllı saç fırçası:

Örneğin, saçı doğal kıllı saç fırçası ile taramak bunlardan biri. Doğal kıllı saç fırçaları yağı eşit oranda saç boyunca dağıtır, saç derisinde biriken yağı arıtarak saç uçlarına dağıtır. Bu da karma saç oluşumunu önlemeye yardımcı olur: yani kökleri yağlı, uçları kuru saçlar için ideal bir yöntemdir.

 

Saçımın Gerçekten Temiz Olduğunu Nasıl Anlarım?

Organic Colour Systems Power Build şampuanı doğrudan saç derisinin üzerine uygulayın ve saça masajla yedirin. Saç derisi yağın en çok biriktiği yer olduğundan şampuanı bu alana uygulamak önemlidir. Saçınızın temiz olduğunu en net şekilde gösteren işaret, şampuanlama sırasında saçınızın köpürmesidir. Kir ve yağ köpüklerin oluşmasını önleyebilir. Bu nedenle ilk köpürtme denemenizde bunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda saçınızı ikinci kez şampuanlamanız gerekebilir. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta saçınızı şampuan kalıntılarından iyice arınana kadar durulamalısınız.

Saçımı Ne Sıklıkla Yıkamalıyım?

Saçınızı ne sıklıkla yıkadığınız tamamen kişisel bir tercih olmakla birlikte haftada 2-3 ya da her gün yıkanmasından herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Ancak özellikle spor gibi aktiviteler yapıyorsanız egzersiz sonrası yıkanmayı da tavsiye ederiz, zira saçlarda kalan ter, saç derisini tahriş edebilir. Spor ve benzeri sıklığı dışında saçların yıkanma sıklığını etkileyen diğer unsurlar ise kişinin yaşadığı yerdeki iklim şartları, yağlı, kuru ya da karma saça meyilli olunup olunmadığı, saç tellerinin kalınlığı (ince saçlı olanların saçları daha kolay yağlanır), ve kullanılan saç şekillendirme ürünlerine göre değişiklik gösterebilir.

2

Peki, yağlanmaya meyilli saçlarımı nasıl kurtarabilirim?

Arındırıcı şampuanlar, haftada bir kez kullanıldığında saça bukleli görünüm vermek için kullanılan ürünlerin kalıntılarını temizleyebilir ve günlük şampuanlama rutininizi “sıfırlayabilir”. Berrak bir şampuan tercih edin, zira şampuanların şeffaf olması şampuanların tamamen temizlemeye, arındırmaya odaklı olduğuna işaret eder.

Bazı kimseler saçlarını yağlandırdığını düşündüğü için saç kremi uygulamasından kaçınırlar. Saçlarınız yağlanmaya meyilli olsa dahi saç kremi kullanmanızı tavsiye ederiz. Saç sağlığınız için ve birbirine karışmış, dolanmış saçları açmak için saç kremini önce saç uçlarına ve sonra da saç derisine temas etmeyecek şekilde saçlarınızın tüm uzunluğu boyunca uygulayın.

pratik-sac-bakim-urunleri

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar