Saç Bakım Tüyoları Saç Boyaları

Saçınızı Boyamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Saçın Uzunluğu Boyanın Miktarını Etkiler Mi?

Saç uzunluğu elbette boyanın miktarını etkiler. Eğer saçınız kalın telliyse ya da saçınızın boyu omuz hizasından uzunsa, en iyi renk doygunluğuna ulaşmak için iki kutuya ihtiyacınız duyabilirsiniz. Ayrıca uzun saç uçları boyayı daha fazla emeceğinden, uçları boyama süresi farklılık gösterebilir.

sac-yaglanmasinda-etkili-bakim

Boyama Sırasında Saç Tipleri Farklılık Yaratır Mı?

Farklı saç tipleri boyama sürecinde farklılık gösterir. Göz önünde bulundurulması gereken, saçın kalın mı yoksa ince telli mi olduğudur. Kalın telli saçların boyayı emme süresi daha fazladır, bu nedenle boyama süresi daha uzun tutmakta yarar var. İnce telli saçlar boyayı daha kolay emeceğinden boyama süresi kısalabilir. Kuru veya permalı saçlardaysa boya çok hızlı emilir. Fakat boyama süresi burada bahsettiğimiz genel özelliklerin dışında daha birçok faktöre bağlı olarak değişir.

Boyadan Önce Saçımı Kestirmeli Ya Da Perma Yaptırmalı Mıyım?

Boyadan önce saçınızı kestirmek, boyanın asıl etkilerini gösterecektir. Ayrıca boya, saç kesiminizi de ortaya çıkaracaktır.

Aynı durum perma için de geçerlidir. Perma işlemi, yeni uygulanan boya işlemine engel olmaz. Saçınız uzayana kadar ya da saçınızı yeniden boyayana kadar süren kalıcı boyalardan kullanıyorsanız, boyamadan önce 7 ila 10 gün bekledikten sonra en az bir kez yıkayınız.

Saç derinizi tahriş etmediği sürece, bazı Yarı Kalıcı(8-12 yıkamaya kadar) ve Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı (28 yıkamaya kadar) saç boyaları permanız ile aynı gün uygulanabilir. Emin olmak için ürününüzün içindeki pakette çıkan sonuç tablosunu kontrol edin. Her iki şekilde de, boya işleminden önce saçınızın yapısını göz önünde bulundurun. Perma ve düzleştiriciler saçınızdaki gözenekleri  yani kütikülleri açtığından boyanın daha hızlı emilmesini sağlar.

bilmeniz_gereken_sac_boyama_terimleri-2-size-3

Boyadan Önce Saç Yıkanmalı Mıdır?

Boyadan hemen önce saçı yıkamak saç derinizi koruyan doğal yağların kaybolmasına neden olduğundan yıkamamanızı önerebiliriz. Saçlarınızı boyadan hemen önce yıkamak yerine 1 gün önce yıkayabilirsiniz.

Farklı Renkleri Karıştırıp Birleştirebilir Miyim?

Evet, farklı renkleri karıştırarak size en çok yakışan rengi kendi kendinize ayarlayabilirsiniz. Ancak, en iyi sonuçlar için, renginizi hazırlarken 2 ila 3 ton daha açık ya da daha koyu tonları karıştırınız.

Boya İşlemlerinde Süre Ne Zaman Başlıyor?

Dip boya ve uç boyanız biter bitmez, boya kutunuzda belirtilen süreye sadık kalarak zamanınızı tutmaya başlayın.

sac-boyasi-ne-kadar-bekletilir_646x340

Boyadan Sonra Saç Bakım Kremi Kullanmalı Mıyım?

Evet kullanmalısınız, özellikle kutu içinde saç boyanızın içinden çıkan saç bakım kremini kullanmalısınız. Çünkü paket içindeki saç bakım kremi boyalı saçlara özel olarak geliştirilmiş, yumuşaklık ve parlaklık kazandırmak için özel olarak test edilmiştir.

sac-boyama

Saçımı Ne Zaman Tekrar Boyamalıyım?

Daha Uzun Süreli Yarı Kalıcı boyalar, 28 yıkamaya kadar sürer; saçınızı her gün yıkarsanız, bu süre yaklaşık 4 haftadır. Kalıcı Boyalarda ise dipleriniz gözükmeye başladığında, yaklaşık 4 ila 6 hafta sonra boyanın yenilenmesi gerekir. Dip boyama adımlarını takip ettiğiniz sürece, saçınızla ilgili hiçbir probleminiz olmayacaktır.

 

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar