Saçın Yapısı

Saçın Anatomisi

Saçlarımızı yıkayıp, tarayıp, şekillendirip günlük hayatımızda kullanıyoruz. Peki ya saçın anatomisini biliyor muyuz?

Şimdi hemen hemen her gün işlem gören saçımızın yapısına bir bakalım ve bu yapının aslında nasıl bakıma muhtaç olduğunu görelim…

Saçlar görselliğin bir numaralı ögesidir.

kil4

Saçlarımız kütikül, kortex ve medula dediğimiz yapılardan oluşur. Saç anatomisinde ilk sırayı alan kütikül her bir saç telinin kortex bölgesini kaplayan koruyucu dış tabakadır ve saçın parlaklığı ile dokusundan sorumludur. Normal kütikül pürüzsüzdür böylece ışığı yansıtır ve saç tutamları arasındaki sürtünmeyi azaltır. Üst üste gelen düz 6-8 tabakadan oluşur ve görünmez, su geçirmeyen doğal saç kremi gibi görev gören yağ tabakası ile kaplıdır. Bilim adamları bu tabakayı F-tabakası olarak adlandırıyor. BU yağlı asitli tabaka saça doğal olarak ipeksi yumuşaklık hissini kazandırır. Boya, perma gibi kimyasal işlemler F-tabakasındaki kütikülleri kaldırır ki bu da genellikle kimyasal olarak zarar görmüş saça neden olur. Neyse ki dünyada saç bakımında uzman profesyonel bir markalar var. Şampuan, saç bakım kremi ve bakım ürünleri boyalı ve/veya yıpranmış saçlar için özel olarak geliştirilen ve saçın doğal yumuşaklığını, parlaklığını ve gücünü kazanmasına yardımcı olan saç tipinize uygun geliştirilen bir çok ürün bulabilirsiniz.

Gelelim saçın ikinci ham maddesine; çalışkan bir kalpten bahsediyoruz! Kortex saçın tanımlayıcı tüm özelliklerinden sorumludur; gücü, elastikliği, şekli, nem seviyesi ve rengi! Kortex çelikten daha güçlüdür ve hiç kırılmadan %30 esnetilebilir. Ancak kütikül gibi kortex de zarar görebilir. Böyle bir durumda, kortex nem tutma kapasitesini kaybedebilir ve saçlarda kuruluğa neden olabilir. Saçı doğru ürünler kullanarak nemli tutmak hepimizin istediği ipeksi yumuşaklık için çok önemlidir.

sac-mikroskopik-yapi-1024x894

 

Veee son olarak medula; medula saç yapısını oluşturan diğer bir bölgedir ancak somut bir fonksiyonu yoktur. Saçın soft merkezidir ve bazı memelilerde bulunur, her insanda olmayabilir. İnsanlarda saç telinde bulunduğunda genellikle gri saçlarda gözlemlenir.

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar