Saç Boyaları Saç Sağlığı

Güvenli saç boyama için alerji testi yapın!

Boya Öncesi Cilt Alerji Testi Yapmalı Mıyım?

Saç boyaları ender olarak alerjik reaksiyona sebep olabilir. Daha önce boyama yapmış olsanız dahi cilt alerji testini mutlaka yapmalısınız.

Cilt Alerji Testini Ne Zaman Yapmalıyım?

Daha önce saçınızı her zaman kullandığınız boya ile boyuyor olsanız dahi cilt alerji testini yapmalısınız. Cilt alerji testini boyama yapmadan 48 saat önce gerçekleştirmeniz yeterli.

Cilt Alerji Testini Nasıl Yapabilirim?

Boya kutunuzdaki şişeleri açın ve bir miktar boya ile bir miktar oksidanı plastik bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra şişelerin ağzını hava almaması için sıkıca kapatmayı unutmayın.

Karışımdan bir miktar kuruladığınız kulak arkasına sürün.  45 dakika bekledikten sonra boyayı silin.

Bu bölgeyi 48 saat boyunca yıkamayınız ve kontrol ediniz.

Beklenen süre içerisinde uygulama bölgesinde kızarıklık, tahriş ve yanma gibi reaksiyon belirtisi meydana gelirse, uyguladığınız boyayı kullanmamalısınız.

sac-uzatma-kurleri

Ayrıca, kulak arkasına yaptığınız uygulamada ilk 45 dakikada herhangi bir rahatsızlık olursa hemen durulayın.

Tutam Testini Nasıl Gerçekleştiririm?

Doğru saç renginin elde edilmesi için tutam testleri çok yardımcıdır, çünkü size istediğiniz rengi elde etmek için tam olarak kaç dakika uygulama yapmanız gerektiğini gösterir.

Saçlarınızın önceden boya, perma, açma işlemi görmüş ya da kınalı olması durumunda boya saça daha fazla nüfuz edebilir, renk beklenenden daha koyu olabilir. 1- 2 cm kalınlığındaki saç tutamını ayırıp eldivenleri giyin ve karışımı uygulayın.

Süreyi başlatın. 35 dakika sonra, tutamı kontrol edin. Saçınızı yıkayın ve kurutun.

Eğer saç rengi tatmin edici ise boyayı uygulayabilirsiniz. Sonuç istediğiniz gibi değilse, renk koyu olduysa açık, renk açık olduysa koyu bir tonu seçiniz, renk çok kırmızı ise saçınız için çok açık bir ton seçmişsiniz demektir. Bu durumda daha koyu bir ton ve küllü bir renk seçerek dengeleyebilirsiniz.

Unutmayın, bu testler tedbir amaçlıdır ve boyama işlemini gerçekleştirdiğinizde yine de alerjik reaksiyon gerçekleşebilir. Herhangi bir şüpheniz olursa lütfen doktorunuza danışın.

Yazar Hakkında

10kozmetik

Yorumlar